Ciąża a dentysta. Jakie zabiegi można wykonać w tym czasie?

Ciąża to szczególny czas dla kobiety, w którym musi uważać nie tylko na siebie, ale też i na rozwijającego się w brzuchu malucha. Ciąża a dentysta – Z założenia zaleca się, aby o stan uzębienia zadbać przed rozpoczęciem starania się o dziecko, ale wizyty u dentysty wskazane są także w trakcie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy.

W trakcie ciąży wiele kobiet decyduje się na rezygnację z wielu zabiegów, w tym z wizyt u dentysty. Również i lekarze prowadzący ciąże często informują pacjentki, że w tym czasie powinny zrezygnować z wielu rzeczy, bowiem mogą one wpłynąć na rozwój ciąży. Związane jest to przede wszystkim ze stresem, który podwyższa poziom kortyzolu. Jednakże większość zabiegów dentystycznych jest całkowicie bezpieczna, a czasem nawet wskazana – szczególnie jeśli zależy nam na prawidłowym rozwoju dziecka tuż po narodzinach.

Jakie zabiegi dentystyczne można przeprowadzać w ciąży?

Leczenie zębów w ciąży, jeśli tego wymagają, jest wręcz konieczne. Mitem jest, że w przeciągu tych dziewięciu miesięcy przyszła matka nie powinna  odwiedzać gabinetu dentystycznego. Warto jednak pamiętać o tym, że o swoim stanie należy uprzedzić stomatologa – dzięki temu będzie on mógł dopasować leczenie, a także dobrać właściwe lekarstwa, które nie wpłyną negatywnie na płód.

Wizyt u stomatologa bez wyraźnej potrzeby nie zaleca się w pierwszym trymestrze ciąży – to czas, w którym płód jest niezwykle wrażliwy, a zatem nie zawsze podaje się również leki znieczulające, bowiem nieznane jest ich działanie bezpośrednio na płód. Warto też pamiętać, że przez okres całej ciąży nie wolno wykonywać zdjęć rentgenowskich, chyba że jest to konieczne.

Na jakie choroby zębów narażone są kobiety w ciąży?

kobieta w ciąży u dentysty

Ciąża bardzo wpływa na stan uzębienia przyszłej mamy, dlatego też zęby w tym czasie należy leczyć. Najgroźniejszą chorobą, na jaką narażona jest kobieta w tym okresie jest  próchnica – organizm kobiety pracuje wtedy inaczej, większość minerałów przenoszona jest do łożyska, a do tego zdarza się, że uczucie głodu ogarnia przyszłe mamy nawet w środku nocy! Przyznają one potem, że nie zawsze myją zęby po takiej nocnej uczcie przy lodówce. Na kondycję zębów mają także wpływ nudności i wymioty, które części kobiet towarzyszą przez długi okres ciąży. Wymioty obniżają pH w jamie ustnej, a tak niskim pH dochodzi do odwapnienia szkliwa, a bakterie wywołujące próchnicę działają ze zdwojona siłą.

Dodatkowo, w związku z burzą hormonów dochodzi do silnych stanów zapalnych obejmujących wszystkie dziąsła. Dziąsła są obrzęknięte i krwawią przy lekkim dotyku. Młoda mama,  nieświadoma przyczyn tego stanu, unika mycia zębów, żeby nie wywoływać krwawienia. Powoduje to gromadzenie się na zębach bakterii w postaci tzw. płytki bakteryjnej. Jest ona białego koloru i większość pacjentów po prostu jej nie widzi. Zalegająca płytka bakteryjna jeszcze bardziej nasila stan zapalny i błędne koło się zamyka. Z czasem, z zalegającej płytki bakteryjnej tworzy się kamień nazębny. Jeśli nie zostanie usunięty – drażni dziąsła mechanicznie i jest siedliskiem dla bakterii.  Nie jest to dla przyszłego dziecka zdrowe środowisko.

Dlatego ważna jest odpowiednia higiena przeprowadzana w domu oraz okresowo przeprowadzane profesjonalne zabiegi w gabinecie stomatologicznym. Po oczyszczeniu zębów higienistka może wykonać o dodatkową fluoryzację, co poprawi wzmocni szkliwo i uczyni je bardziej odpornym na trudne warunki panujące w jamie ustnej w czasie ciąży.

Leczenie ubytków w ciąży

W trakcie ciąży leczenie ubytków jest jak najbardziej dozwolone – co więcej, przyszłe mamy mogą również skorzystać ze znieczulenia. W II i III trymestrze stosuje się je bez problemu, ale również i w I trymestrze w przypadku trudnych zabiegów znieczulenie jest wskazane.

Oczywiście, dla kobiet w ciąży dentysta wybiera bezpieczny rodzaj znieczulenia miejscowego, który nie zawiera składników obkurczających naczynia krwionośne, które mogą doprowadzić do pojawienia się skurczów macicy. Warto też pamiętać, że znieczulenie – szczególnie przy bolesnych zabiegach – jest znacznie korzystniejsze dla płodu niż zabieg bez znieczulenia. Ból i wywołana przez niego reakcja chemiczna w organizmie młodej mamy wpływa bowiem na rozwój płodu, podczas gdy składniki ze znieczulenia miejscowego nie przedostają się do łożyska.

Czy można wybielać zęby w ciąży?

Jednym z zabiegów, który nie jest wskazany w ciąży, jest wybielanie zębów. Składniki nakładane na zęby w tym czasie mogą przedostać się do krwi, a tym samym wpłynąć na rozwój płodu. Z tego rodzaju zabiegiem warto zatem zaczekać do czasu, aż zaprzestanie się karmienia piersią.

W ciąży można przeprowadzić większość zabiegów stomatologicznych, gdyż są one bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. W szczególnych przypadkach możliwe jest również rozpoczęcie leczenia kanałowego, a także wyrywanie zęba, zwłaszcza że w tym czasie można przyjmować podstawowe antybiotyki, a także wykonywać drobne prześwietlenia za pomocą nowoczesnych aparatów rentgenowskich, które nie wytwarzają silnego promieniowania. Oczywiście, o stan swoich zębów najlepiej zadbać przed ciążą. Nie bójmy się gabinetów dentystycznych także i w tym szczególnym stanie!