- ul. Obywatelska 100, Łódź
- +48 607 171 369
- pon. – pt. 8.00-21.00
Dla swojej Córki czy Syna jesteś WZOREM. To od ciebie Dziecko uczy się, że szpinak jest be albo że jest super. Od Ciebie przejmuje Twoje lęki i niepokoje. Od Ciebie uczy się, jak walczyć ze smokiem lub jak omijać osy. I to Twoje nawyki przejmuje. Te dobre nawyki (kąpiel przed snem) i te złe nawyki (cukierki i ciastka jako przekąska pomiędzy głównymi posiłkami, a do obiadu cola 😉
Dla swojego Dziecka jesteś zawsze SUPERBOHATEREM, dlatego warto, abyś pamiętał o kilku ważnych wskazówkach, gdy wybieracie się na pierwszą wizytę do stomatologa.
Przygotuj dziecko na wizytę w gabinecie stomatologicznym.
Jeśli będzie to pierwsza wizyta, opowiedz o tym, jak ona będzie przebiegać. W zależności od wieku dziecka możesz użyć „pomocy naukowych”. Np. dla dziecka w młodszym wieku warto skorzystać z dostępnej literatury.
Opowiedz o tym jak bohater ulubionej bajki Twojego Dziecka był pierwszy raz u dentysty.
Dobrym pomysłem jest również wspólna zabawa w domu w gabinet stomatologiczny. Opowiesz wtedy Dziecku o tym, kim jest dentysta, dlaczego należy dbać o zęby. Opowiesz o tym, że mycie zębów jest ważne i o tym, jak wygląda wnętrze gabinetu stomatologicznego.
Możesz pokazać, w jaki sposób dentysta bada zęby czy w jaki sposób może pomóc, kiedy ząb jest chory. W niektórych drogeriach można kupić plastikowe lusterka stomatologiczne. Pomagają pacjentom w dbaniu o czyste zęby, a Tobie pomogą zaprzyjaźnić dziecko z tym, co będzie się działo w gabinecie.
Oswojenie się z sytuacją budzi zaufanie, a wizyta dziecka u dentysty w gabinecie będzie bardziej przewidywalna.
Wybierając termin wizyty, wybierz godziny najlepsze dla samopoczucia twojego dziecka, czyli poranne lub okołopołudniowe – jest to czas, kiedy dziecko nie jest przebodźcowane i zmęczone całym dniem.
Na wizytę przyjedź odpowiednio wcześnie, aby nie wprowadzać atmosfery pośpiechu czy zdenerwowania. Twój nastrój udziela się dziecku, pamiętasz? Zdenerwowany rodzic to zdenerwowany Maluch.
Nie obiecuj dziecku słodyczy i nagród za bycie grzecznym. Z pewnością macie inne wartościowe i zdrowe sposoby na docenienie trudu dziecka, aby wzmocnić jego pozytywne myślenie o kolejnej wizycie.
Jeśli obiecasz nagrodę za pozytywny wynik wizyty (zbadanie zębów, wyleczenia zęba), to nie możesz dawać tej nagrody, gdy tego wyniku nie będzie.
Nie porównuj swojego Dziecka do innych dzieci. Nie mów „A Marysia to otworzyła buzię” albo „Karolek to był dzielny a ty nie jesteś dzielny”. Dziecko może poczuć, że Cię zawiodło. Zamiast porównywać, wzmacniaj, mówiąc, np. „ wierzę w ciebie”, „poradzisz sobie, tak, jak będziesz umieć”, „wierzę w twoje supermoce”.
Nie opowiadaj żartobliwych historyjek ze swoich lub cudzych (cioci, wujka, babci, dziadka) wizyt u dentysty, gdyż możesz przekazać Dziecku swoje lub czyjeś lęki. Wyobraźnia dziecka wiele potrafi dopowiedzieć, a wtedy już na sam widok dentysty dziecko może reagować lękiem, a nawet płaczem i krzykiem.
Nie śmiej się z jego łez i nie zaprzeczaj emocjom. Zatroszcz się o dziecko, mówiąc mu, że dostrzegasz jego emocje i że rozumiesz, co czuje. Podkreśl, że jesteś tuż obok.
Nie strasz nigdy Dziecka dentystą. Nie mów: „jak nie będziesz myć zębów to pójdziesz do dentysty i będzie ci wiercić w zębach’’ albo „jak nie będziesz myć zębów, to będą Cię wszystkie bolały i będziemy musieli jechać do szpitala”. Wypowiadanie gróźb czy zakazów sprawi, że dziecko będzie czuło się zagubione i zestresowane.
Bądź czuły i wspierający, ale nie obiecuj, że nie będzie bolało. Pamiętaj, dziecko wierzy w słowa rodziców, a samo wypowiedzenie komunikatów „nie bój się” czy „nie będzie bolało” od razu ukierunkowuje uwagę dziecka na negatywne odczucia i uruchamia w nim reakcję obronną. Nie używaj słów budzących złe skojarzenia np. igła, wiertło, ból, zastrzyk, wiercenie.
Nie mów dziecku „pani dentystka nic nie będzie robiła”. Przecież oglądanie i badanie zębów, wkładanie lusterka do malutkiej buzi, dmuchanie na nie dmuchawką, świecenie światełkiem czy dotykanie narzędziami – to nie jest NIC.
Zachowaj spójność zachowania. Jeśli twoje dziecko dostrzeże u ciebie łzy w oczach i trzęsące się ręce, będzie miało ochotę uciec z fotela dentystycznego. Zwyczajnie nie uwierzy w wypowiadane przez ciebie łamiącym się głosem słowa: „nic się nie dzieje, siedź spokojnie”. Ono nie usłyszy tych słów! Przede wszystkim będzie widziało, że jego Superbohater się boi!
Nie oczekuj, że na pierwszej wizycie wyleczymy zęby Twojego dziecka. Pierwsza wizyta to wizyta adaptacyjna. Nie leczymy na niej zębów. Dziecko ma na tej wizycie zapoznać się z gabinetem i lekarzem, a lekarz ma za zadanie rozpoznać potrzeby Twojego Malucha. Cały nasz wysiłek skupiamy na tym, żeby BYŁO MIŁO. Bo mamy tylko jedną niepowtarzalną okazję, żeby zrobić dobre wrażenie. Jeśli pierwsze spotkanie jest miłe, to dziecko chętniej przyjdzie do nas po raz drugi i trzeci.
Jeśli na pierwszej wizycie zrobilibyśmy coś, co wiązałoby się z bólem – trudno byłoby nam namówić dziecko do drugiej wizyty. Naszym celem jest przekonać dziecko, że wizyty u dentysty mogą być całkiem spoko.
Dziecko ma trochę inny sposób postrzegania świata niż dorosły. Dużo rzeczy, których nie zna albo nie rozumie, albo których nie lubi, wrzuca do woreczka z napisem „ból”. Wymienić można tutaj: powietrze dmuchanie na ząb, strumień wody, której używamy do mycia zębów w buzi, światło z unitu, które świeci w oczy, smak lateksowych rękawiczek, dźwięk wiertarki, drgania, jakie ona wywołuje, leżąca pozycja na fotelu dentystycznym i tak dalej, i tak dalej….Oswajamy z tym dziecko powoli, ale nie dziw się, kiedy będzie płakać, bo nie będą mu smakować dentystyczne rękawiczki.
W czasie wizyty najważniejszą osobą w gabinecie jest Twoje dziecko siedzące w fotelu dentystycznym. Dlatego tak ważne jest, abyś PRZED wizytą przygotował sobie listę ewentualnych pytań i zadał je PO zakończonej wizycie. Poczekanie z rozmową na koniec wizyty, pozwoli dentyście jak najlepiej zaopiekować się małym pacjentem, skoncentrować się na jego zdrowiu i wykonać pracę w jak najbardziej profesjonalny sposób. A twojemu dziecku oszczędzi dodatkowego stresu. Przysłuchiwanie się wypowiedziom zmartwionego rodzica może uruchomić w głowie dziecka lękowe myśli i negatywne emocje. Pamiętaj, że zarówno lekarz dentysta jak i Ty, Rodzicu, dbacie o komfort psychiczny twojego dziecka.