Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym może być stresująca dla małego pacjenta. Aby tego uniknąć warto odpowiednio się do niej przygotować.
Z perspektywy malucha gabinet stomatologiczny może być miejscem niezwykle ciekawym, jednak często wizyta w gabinecie wiąże się z obawami i niepokojem. W trosce o budowanie pozytywnych relacji ze stomatologiem rodzice szukają sposobów na to, aby pierwsza wizyta w gabinecie przebiegła w jak najbardziej przyjaznej atmosferze. Bardzo ważne jest, aby pierwsza wizyta odbyła się w sytuacji, gdy nie mamy do czynienia jeszcze z pilną potrzebą leczenia zębów. Wówczas wizyta ma charakter kontrolny i nie wiąże się ze zbędnym stresem, a w głowie dziecka pozostają miłe wspomnienia z gabinetu stomatologicznego.
Kiedy na pierwszą wizytę?
Pierwsze spotkanie ze stomatologiem może być korzystnym przeżyciem dla dziecka i jego opiekunów. Odpowiednie przygotowanie i nastawienie będzie skutkowało pozytywnym przebiegiem wizyty i sprawi, że dziecko nie będzie się obawiało kolejnych wizyt w przyszłości.
Na pierwszą wizytę w gabinecie warto udać się wówczas, gdy zęby w żaden sposób nie „zaalarmowały” jeszcze malucha. Rutynowy przegląd, podczas którego dentysta ograniczy się wyłącznie od obejrzenia stanu zębów dziecka wpływa na utrwalenie sobie stosunku dziecka do tego specjalisty na całe jego dorosłe życie. Zwlekając z pierwszą wizytą w gabinecie do momentu, w którym pojawi się próchnica, lub co gorsze dziecko będzie odczuwało dolegliwości bólowe wynikające ze stanu uzębienia może spowodować trwały uraz i przyczynić się do zaniedbywania leczenia stomatologicznego w przyszłości.
Jak przygotować dziecko na spotkanie ze stomatologiem?
Twoje doświadczenie jako rodzica z pewnością podpowiada Ci, że dziecko trzeba odpowiednio przygotować na wizytę w nowym miejscu. Nie inaczej jest w przypadku spotkania ze stomatologiem dziecięcym.
Zacznijmy od najczęściej popełnianych przez rodziców błędów. Niestety wielu dorosłych boi się stomatologów, co wynika z dawnych metod leczenia i podejścia do stomatologii dziecięcej. Dawniej zęby mleczne leczono bez znieczulenia, a reakcje dzieci na ból karcono jako niewłaściwe i nieodpowiednie. Nie powinien więc dziwić fakt, że po takich doświadczeniach wielu dorosłych podchodzi z rezerwą do leczenia stomatologicznego, a każda wizyta w gabinecie wywołuje w nich strach. Dzieci są znakomitymi obserwatorami. Obserwując strach i nerwowe zachowania rodziców w sytuacji spotkania ze stomatologiem instynktownie wyczuwają, że miejsce do którego zostały zaprowadzone nie jest bezpieczne. Aby nie uprzedzać dzieci do stomatologa warto zmierzyć się ze swoim strachem.
Drugim częstym błędem rodziców jest „zachęcanie” maluchów do mycia zębów. Nader często przyjmuje ono postać ”Umyj zęby, bo pójdziemy do dentysty!”. Straszenie dzieci stomatologiem potęguje ich lęk w sytuacji, w której są zmuszone do odbycia wizyty kontrolnej czy podjęcia leczenia.
Małe dziecko u stomatologa
Bardzo często z pierwszą wizytą u stomatologa rodzice czekają do momentu pojawienia się zębów stałych, o ile wcześniej dziecko nie zacznie się skarżyć na dolegliwości bólowe. Tymczasem pierwszą wizytę w gabinecie zaleca się odbyć w wraz z pojawieniem się w jamie ustnej malucha pierwszych ząbków. To zazwyczaj 6 miesiąc życia dziecka. Tak wczesne spotkanie ze stomatologiem nie tylko sprzyja budowaniu pozytywnych relacji z lekarzem i jego gabinetem, ale równocześnie stwarza warunki do oceny przebiegu procesu ząbkowania i zagrożenia próchnicą. To także okazja do tego, aby zdobyć wiedzę na temat prawidłowej higieny jamy ustnej maluszka.
Czy zęby mleczne należy leczyć?
Niefortunnie w naszym społeczeństwie krąży mit jakoby zębów mlecznych nie trzeba było leczyć. Nic bardziej mylnego! Zaniedbanie zębów mlecznych może doprowadzić do wielu problemów w obrębie zębów stałych, jak również stanowić zagrożenie dla ogólnego zdrowia dziecka. Próchnica jest chorobą wywoływaną przez bakterie. Obecność bakterii chorobotwórczych w ślinie dziecka i ich namnażanie może powodować powstawanie ubytków, stany ropne, ropnie lub nawet sepsę.
W okresie uzębienia mieszanego, kiedy w jamie ustnej pojawiają się pierwsze zęby stałe (ok. 5-6 r.ż.), a okoliczne zęby mleczne są objęte tym procesem chorobowym, dochodzi do jej rozprzestrzeniania się na zęby stałe. Próchnica doprowadza do utraty tkanek zęba, co może skutkować zakwalifikowaniem zęba do ekstrakcji. U dzieci wszystkie procesy chorobowe przebiegają niezwykle szybko. Stąd ubytek tkanek zęba także zachodzi bardzo dynamicznie.
Przedwczesna utrata zębów mlecznych sprawia, że zęby stałe wyrzynają się w nieprawidłowych pozycjach, oraz mogą się przesuwać…a to jest już prosta droga do wad zgryzu, które będzie trzeba leczyć w przyszłości ortodontycznie.