Implanty zębów: Co to jest? Jak dbać? Ile kosztuje?

Implanty zębów to rodzaj uzupełnienia protetycznego stałego. Są one stosowane w przypadku braku pojedynczego zęba lub kilku zębów. Coraz częściej implanty wykorzystuje się również w leczeniu całkowitego bezzębia.

Utrata zębów własnych prowadzi z czasem do postępujących zaburzeń narządu żucia. Nieefektywny proces przeżuwania pokarmu może doprowadzić nawet do zaburzeń w pracy układu pokarmowego. Dlatego ważnym jest, aby w miarę możliwości odtworzyć zęby utracone przy użyciu wybranych uzupełnień protetycznych.

Co to jest implant?

uśmiechnięta kobieta

Implant kształtem przypomina śrubę. Jest wykonany z tytanu lub cyrkonu i jego zadaniem jest zastąpienie utraconego wcześniej naturalnego zęba oraz przejęcie jego funkcji. Implant stomatologiczny stanowi podstawę do odbudowy protetycznej. Umieszczany jest w kości wyrostka zębodołowego poprzez wkręcenie. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania leczenia implantologicznego w przypadku pojedynczych, jak i grupowych braków uzębienia.

Na rynku protetycznym dostępnych jest kilka rodzajów implantów. Najczęściej stosowane są implanty tytanowe.

Implanty tytanowe

Implanty tytanowe po raz pierwszy zostały zastosowane w Szwecji w 1965 roku. Cechuje je wysoka trwałość oraz wysoka biozgodność. Mogą być stosowane u większości pacjentów bez skutków ubocznych. Nie powodują uczuleń, alergii, nie korodują i są w pełni bezpieczne.

Na ogół implant wszczepiony w miejsce brakującego zęba  jest niewidoczny.

Jak dbać o higienę implantu zębowego?

Po zakończeniu prac protetycznych, a więc osadzeniu korony protetycznej na implancie higiena jamy ustnej nie wymaga żadnych dodatkowych działań ponad regularne, dokładne czyszczenie zębów. O uzupełnienia stałe dba się w taki sam sposób, jak o zęby własne. Jak natomiast dbać o higienę po wszczepieniu implantu?

Higiena jamy ustnej w pierwszych dniach po wszczepieniu implantu jest bardzo ważna. Zęby warto czyścić przy pomocy dedykowanej pasty, która nie spowoduje podrażnień okolicy wszczepu. Okolicę tę należy delikatnie czyścić szczoteczką, masując przy tym dziąsła. Pacjent musi omijać miejsce szycia. Ta okolica jest niezwykle delikatna i do całkowitego zdjęcia szwów obowiązuje pacjenta miękka dieta. Należy unikać dotykania miejsca implantacji i wszczepu językiem czy palcami. Niewskazany jest również intensywny wysiłek fizyczny, zwłaszcza w pierwszych dniach po przeprowadzeniu zabiegu.

Ile kosztują implanty zębowe?

Ceny implantów zębowych w gabinetach stomatologicznych bardzo się różnią. Wynika to m.in. z zastosowania różnych systemów implantów – szwajcarskich, niemieckich, amerykańskich, izraelskich, a także koreańskich. Gabinety bardzo często pracują na wybranym systemie lub systemach, co przekłada się na koszt pojedynczego implantu. Cena zabiegu uzależniona jest też od tego, jaka jest kondycja kości w miejscu wszczepienia implantu i czy potrzebny jest jakiś dodatkowy zabieg regeneracyjny na kości lub na dziąśle.

Leczenie nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ponieważ nie znajduje się w wykazie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych.