Jednodniowa ednodoncja i protetyka

Co to jest jednodniowa endodoncja i protetyka?

To skomplikowane i wieloetapowe leczenie, które teraz możemy po odpowiednim zaplanowaniu przeprowadzić jednego dnia. Możemy to zrobić dzięki wykorzystaniu nowoczesnych maszyn i szczegółowego planowania.

Zazwyczaj te procedury wykonywane są na 4-5 wizytach.
Gdyby zrobić to na jednej wizycie, byłaby to duża oszczędność Twojego czasu, prawda?
O co chodzi z tym leczeniem? Przyjrzyjmy się po kolei wszystkim etapom.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Wewnątrz każdego zęba znajdują się kanały. Wypełnia je miazga – tkanka, która składa się ze naczyń krwionośnych i nerwów. Jeśli dojdzie do zapalenia miazgi, ząb musi być „leczony kanałowo”. Polega to na tym, że ze skomplikowanej sieci większych kanałów i mniejszych kanalików należy całkowicie usunąć zapalną tkankę oraz znajdujące się w niej bakterie. Puste kanały należy dokładnie zdezynfekować, a potem wypełnić materiałem, który uniemożliwi bakteriom namnażanie się.

lodz jednodniowa endoncja i protetyka dentysta 1

W kanałach zęba znajduje się miazga. Jeśli dojdzie do jej zapalenia, trzeba usunąć ją z kanałów. Powstałą w ten sposób przestrzeń należy zdezynfekować i szczelnie wypełnić.

lodz jednodniowa endoncja i protetyka dentysta 2

Ząb po leczeniu kanałowym jest zębem podatny na złamania i pęknięcia. Pozostałe po leczeniu kanałowym ściany zęba są długie i cienkie. Jak coś jest długie i cienkie to jest podatne na złamania. Zwykle takie złamania pęknięcia powoduje konieczność usunięcia zęba.

Na czym polega leczenie protetyczne?

Żeby zapobiec złamaniom i pęknięciom zęba należy skrócić cienkie i długie ściany nawet jeszcze PRZED leczeniem kanałowym. Aby jednak ząb mógł prawidłowo funkcjonować należy założyć na taki ząb koronę, endokoronę lub nakład. To zbliżone rozwiązania a ich zadaniem jest zmniejszenie ryzyka pęknięcia zęba.

Po leczeniu kanałowym lekarz przygotowuje ząb – szlifuje go w odpowiedni sposób i pobiera wyciski. To analogowy sposób wykonania odbudowy zęba. Lekarz wysyła wyciski do Pracowni Technicznej. Tam technik na podstawie wycisku wykonuje model zęba i przygotowuje na nim koronę lub nakład. Na kolejne wizycie lekarz sprawdza i przymierza koronę. Jeśli jest ona wykonana prawidłowo i dobrze przylega do zęba to można zacementować taką koronę na zębie pacjenta.

Jak widać, to skomplikowane i wieloetapowe leczenie. Ale dobra wiadomość jest taka, że można je skrócić.

Ząb szlifujemy pod koronę przed leczeniem kanałowym. Zamiast tradycyjnego wycisku pobieramy skan. Skan jest wyciskiem cyfrowym. Już nie potrzebujemy kuriera, żeby go przesłać – wystarczy w zupełności internet. Na cyfrowym modelu technik przygotowuje projekt korony. Komputerowo wspomagana frezarka wycina tę koronę z gotowego ceramicznego bloczka. W tym samym czasie równolegle lekarz przystępuje do leczenia kanałowego.
Dzięki zastosowaniu specjalnego oprogramowania można na podstawie tomografii komputerowej przygotować wcześniej plan tego leczenia. Gdy lekarz kończy leczenie kanałowe – korona jest już gotowa do zacementowania. To wszysko na jednej wizycie w jednym miejscu.