Ortodoncja to inaczej leczenie wad zgryzu, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą spowodować nieodwracalne zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, ból oraz problemy z wymową. Dodatkowo stłoczone zęby, które trudno wyczyścić, często powodują próchnicę oraz rozwój i zaostrzenie chorób przyzębia, a nawet utratę zęba.

Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku. Przed przystąpieniem do leczenia ortodontycznego należy wyleczyć wszystkie zęby, stany zapalne błony śluzowej oraz usunąć kamień nazębny.

Ortodoncja to inaczej leczenie wad zgryzu, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą spowodować nieodwracalne zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, ból oraz problemy z wymową. Dodatkowo stłoczone zęby, które trudno wyczyścić, często powodują próchnicę oraz rozwój i zaostrzenie chorób przyzębia, a nawet utratę zęba. Łódź oferuje szeroki wybór specjalistów w dziedzinie ortodoncji – najlepszym wyborem dla pacjenta jest Klinika Akademii Stomatologii i nasz zespół ortodontów.

Kiedy zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Chęć posiadania pięknego uśmiechu, prostego, estetycznego zgryzu, poprawienie swojej samooceny i pewności siebie, to tylko niektóre powody, które motywują pacjenta do odwiedzenia ortodonty. Istnieje wiele innych przesłanek, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Wśród nich warto wymienić problemy z żuciem i gryzieniem, oddychanie przez usta, niesymetryczny profil twarzy, zaciskanie zębów lub ich ścieranie w czasie snu, wady wymowy, a nawet przeskakiwanie żuchwy, połączone z charakterystycznym dźwiękiem. W przypadku dzieci sygnałem ostrzegawczym może być późna lub przedwczesna utrata zębów mlecznych, ssanie kciuka, przygryzanie policzków czy seplenienie.

Jeśli cierpimy na wymienione dolegliwości lub z innego powodu odczuwamy dyskomfort w jamie ustnej, powinniśmy zdecydować się na zasięgnięcie porady ortodonty. Specjaliści z Kliniki Akademii Stomatologii w Łodzi odpowiedzą na wszystkie pytania i ocenią czy leczenie ortodontyczne jest rozwiązaniem naszych problemów.

Ortodoncja w Klinice Akademii Stomatologii w Łodzi

Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku. Przed przystąpieniem do leczenia ortodontycznego należy wyleczyć wszystkie zęby, stany zapalne błony śluzowej oraz usunąć kamień nazębny. Należy również wykonać pantomogram (panoramiczne prześwietlenie wszystkich zębów), zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne zdjęcie czaszki, a także fotografię zębów i twarzy przed założeniem aparatu. Następnie specjalista wykonuje modele diagnostyczne, czyli gipsowe wyciski wszystkich zębów.

Gdy ortodonta zbierze już wszystkie potrzebne mu dane, może wybrać dla pacjenta odpowiedni aparat – ruchomy (stosowany w leczeniu wad zgryzu u dzieci) lub stały (pozwalający na korektę zgryzu niezależnie od wieku pacjenta).

Leczenie ortodontyczne w Klinice Akademii Stomatologii w Łodzi przeprowadzamy czasami przed leczeniem protetycznym. Możemy dzięki temu uszeregować zęby czy zamknąć niektóre luki, dzięki czemu leczenie protetyczne może nie być aż tak rozległe i kosztowne.

Ortodoncja w łódzkiej Klinice Akademii Stomatologii obejmuje:

  • konsultacje,
  • diagnostykę stanu uzębienia,
  • przeprowadzenie analizy zwarcia i artykulacji,
  • ustalenie planu leczenia,
  • założenie zalecanego aparatu ortodontycznego,
  • regularne wizyty kontrolne,
  • zdjęcie aparatu,
  • utrzymywanie efektów leczenia (retencja).

Czego warto wiedzieć mając aparat ortodontyczny?

Dieta

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego pacjent powinien unikać słodyczy, napojów słodkich i gazowanych, a także bardzo twardych i spoistych pokarmów.

Czas leczenia

Czas leczenia zależy od wielu czynników: nasilenia wady, potencjału wzrostu i wieku pacjenta oraz jego współpracy z ortodontą. Średni czas aktywnego leczenia ortodontycznego wynosi 2 lata i może ulec wydłużeniu, jeśli wystąpi nieprzewidziane okoliczności.

Wrażliwość/tkliwość

W czasie pierwszych dni użytkowania aparatu, zęby pacjenta mogą być bardziej wrażliwe. Nie powinno się spożywać bardzo twardych pokarmów, należy też unikać słodyczy – zwłaszcza gum do żucia i miękkich, lepiących batonów, które bardzo trudno usunąć z zamków aparatu. Dwutlenek węgla zawarty w napojach gazowanych rozpuszcza klej mocujący zamki – dlatego też ten rodzaj napojów trzeba wyłączyć je ze swojego codziennego menu.

Zalecenia dla pacjenta ortodontycznego, noszącego stały aparat:

Higiena jamy ustnej

Podczas leczenia ortodontycznego należy dokładnie myć zęby pastą po każdym

posiłku i używać płynu do płukania jamy ustnej. Należy stosować środki dostępne na rynku, zawierające fluor (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

Wizyty ortodontyczne

Odbywają się w zależności od rodzaju aparatu co 4-8 tygodni Przestrzeganie harmonogramu wizyt umożliwia ortodoncie przeprowadzenie leczenia w optymalnym czasie.

Czynne uczestniczenie w procesie leczenia

Niektóre procedury leczenia aparatem stałym wymagają aktywnego uczestnictwa pacjenta w procesie leczenia. Dotyczy to codzienne noszenie wyciągów międzyszczękowych, wyciągów zewnątrzustnych, aparatów retencyjnych itd.

Ostrożność

Aparat jest z założenia tymczasowo naklejony na zęby pacjenta, gdyż istnieje konieczność jego bezpiecznego zdjęcia po zakończeniu aktywnego leczenia. Z tego powodu jest on narażony na uszkodzenia w przypadku spożywania bardzo twardych lub spoistych pokarmów. Najważniejsze jest uważne spożywanie twardych pokarmów. Nóż i widelec jest najlepszym przyjacielem pacjenta w trakcie leczenia. Twarde pokarmy należy kroić na małe kawałki, tak aby nie odgryzać ich przednimi zębami. Nie należy też manipulować przy aparacie np.: długopisem, ołówkiem lub palcem. Stan po leczeniu ortodontycznym jest wypadkową zbiorowego wysiłku ortodonty, personelu gabinetu, ale również pacjentów i ich rodziców. Piękny uśmiech i zdrowie zębów zależy również od pacjenta.


Umów wizytę online >>

Zadzwoń >>

Call Now ButtonZadzwoń