Licówki to rodzaj nakładek na zęby, których zadaniem jest korygowanie ewentualnych niedoskonałości i poprawa kolorystyki koloru zębów. Są powszechnie wykorzystywane w stomatologii estetycznej, a coraz częściej także w protetyce.
Jeśli zapytasz dentystę co to są licówki to pewnie usłyszysz, że to estetyczne uzupełnienia protetyczne na przednie zęby. Technik wytwarza je w laboratorium. Mają postać cienkiej płytki ceramicznej (czyli porcelanowej) lub kompozytowej przyklejanej na przednie powierzchnie zębów. Co to dokładnie jest? Ile kosztują licówki?
Zastosowanie licówek w stomatologii
Zastanawiasz się, kiedy można zastosować licówki? Stosuje się je w stomatologii estetycznej, w szczególności do:
- maskowania przebarwień na zębach, które nie zniknęły mimo wcześniejszych prób wybielania,
- odbudowy złamanego lub ukruszonego zęba,
- przykrycia mało estetycznych wypełnień widocznych na powierzchniach licowych zębów,
- zmniejszenia lub usunięcia diastemy,
- korekty niewielkich wad zgryzu,
- korekty kształtu zęba
- wydłużenia zbyt krótkich zębów
Jak widać, licówki mają wiele zastosowań. Wpływają nie tylko na estetykę zębów pacjenta, ale również aspekt psychologiczny. Współcześnie proste i białe zęby uznaje się za jeden z warunków atrakcyjności fizycznej i nierzadko utożsamia z odnoszeniem sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.
Rodzaje licówek i ich cena
Wyróżnić możemy dwa rodzaje licówek:
- kompozytowe,
- ceramiczne (porcelanowe)
Różnią się one od siebie pod względem uzyskiwanego efektu wizualnego, jak również trwałości. Wybór materiału, z jakiego zostaną wykonane wpływa także na cenę uzupełnienia.
Licówki kompozytowe
Wykonywane są z materiału, który służy do wykonywania wypełnień. Od niedawna w przestrzeni internetowej technika ich wykonywania oraz same licówki określane są przez lekarzy i pacjentów jako BONDING. Bonding ma wiele zalet. Przede wszystkim szybkość osiąganego efektu. Przy dobrze zaplanowanej pracy pacjent może wyjść z nowym uśmiechem jeszcze tego samego dnia. Bonding czyli licówki kompozytowe to także brak konieczności szlifowania zęba. Lekarz przykleja materiał odbudowujący bezpośrednio do tkanki zęba pacjenta bez żadnej preparacji. To ważne, zwłaszcza dla młodych pacjentów. Licówki kompozytowe są także łatwe w naprawie. Jeśli dojdzie do ich uszkodzenia czy wykruszenia, lekarz z łatwością może naprawić je na fotelu. Licówki kompozytowe są najtańsze z wachlarza uzupełnień definiowanych jako uzupełnienia trwałe. Ich żywotność szacuje się na kilka lat, co jest uzależnione do nawyków żywieniowych oraz higienicznych pacjenta.
Licówki ceramiczne (porcelanowe)
Wykonuje się z ceramik skaleniowych i barwników lub bardzo popularnego obecnie dwukrzemianu litu. Uzupełnienie cechuje się dużą twardością i trwałością, co pozwala na wieloletnie użytkowanie. Pod względem wizualnym licówki ceramiczne są bardzo zbliżone do zębów naturalnych pacjenta. Do ich wykonania potrzebne jest oszlifowanie zębów. Jest to bardzo niewielka preparacja, bo w granicach 0.3-0.5mm. Tak oszczędne szlifowanie sprawia, że licówki ceramicze uważane są zarówno przez dentystów jaki pacjentów za najbardziej bezpieczne rozwiązanie w zakresie estetyki. Charakteryzuje je również niska podatność na osadzanie się płytki nazębnej. Ma to wpływ na stan dziąseł i ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Uzyskany dzięki nim efekt estetyczny jest trwały i nie zmienia się w czasie.
Licówki porcelanowe są najdroższe z dostępnych uzupełnień. Mimo relatywnie wysokiej ceny są chętnie wybierane przez pacjentów. Decydują o tym przede wszystkim parametry użytkowe oraz żywotność licówek, które zachowują pierwotny wygląd i właściwości przez cały czas użytkowania.