Jak zapobiegać próchnicy? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona. Bo zapobieganie próchnicy to złożony proces. Nie ma tutaj jednej cudownej tabletki, której połknięcie raz dziennie rozwiązałoby problem. Trzeba się naprawdę nagimnastykować.
Działania profilaktyczne można podzielić na dwie grupy:
- Co pacjent może sam dla siebie zrobić w domu?
- Co pacjent może zrobić dla siebie przy pomocy profesjonalnej opieki stomatologicznej?
Co pacjent może sam dla siebie zrobić w domu?
Higiena
Kto lubi myć zęby? Pewnie nieliczni. A nitkowanie z pewnością nie znajdzie zwolenników. Jednak bez tego nie da się zachować zdrowia zębów.
Mycie zębów dwa razy dziennie (rano przed śniadaniem i po kolacji) pastą z fluorem połączone z nitkowaniem to podstawa w profilaktyce próchnicy. Do tego prawidłowa szczotka. Pożegnaj ulubioną twardą szczoteczkę! Higienistka w Klinice Akademii Stomatologii dobierze dla Ciebie odpowiednią szczoteczkę. Może soniczną lub elektryczną? A może ręczną? Do tego prawidłowa technika posługiwania się tą szczoteczką i sukces murowany.
Fluor
Nie ma profilaktyki próchnicy bez fluoru. Ryzyko występowania próchnicy i to w jakiej grupie jesteś (niskie, umiarkowane czy wysokie) określi specjalista podczas wizyty. W zależności od tego opracuje indywidualnie dla Ciebie plan domowej i profesjonalnej profilaktyki fluorkowej. W domu możesz używać past z fluorem (od 1400ppm do 5000ppm fluoru) oraz płukanek z fluorem. Czy fluor jest bezpieczny? Tak! Stosowany w dawkach terapeutycznych (a te ustala lekarz stomatolog) jest bezpieczny dla Twojego zdrowia.
Dieta
- Posiłki powinny być wartościowe i zbilansowane, jeśli to możliwe o stałych porach – to usłyszysz wszędzie, gdzie ważne jest jedzenie: od siłowni po…gabinet stomatologiczny. Uwaga! Zmieniła się ostatnio piramida żywienia. Warzywa i owoce powinny znaleźć się w diecie pięć razy dziennie.
- Unikaj przekąsek między posiłkami. To bardzo ważne, nie tylko dla utrzymania zdrowej sylwetki, ale także aby móc zapobiegać próchnicy.
- Do picia służy woda. Zwykła woda, a nie cytrynowa albo truskawkowa! Ważna jest jej ilość (ok. 1.5 litra dziennie). Unikaj napojów słodzonych , a soki ze świeżych owoców pij podczas posiłku.Słodki napój najlepiej pić przez słomkę, zapewni to minimalny kontakt cukru z powierzchnią zębów. Bądź eko! Nie używaj słomek plastikowych. Zainwestuj w wielorazowe słomki np. ze stali nierdzewnej.
- Unikaj potraw kleistych, które oblepiają powierzchnię zęba i mogą długo pozostać na jego powierzchni. To ważne w profilaktyce próchnicy.
- Słodycze jedz przy specjalnych okazjach lub – jak Skandynawowie – wyznacz na to jeden dzień w tygodniu.Może… poniedziałek?
Ksylitol
Do słodzenia używaj ksylitolu. To cukier brzozowy o bakteriobójczych własnościach – także w stosunku do bakterii wywołujących próchnicę. Trzeba go spożywać trzy razy dziennie. Codziennie. Wtedy jego działanie bakteriobójcze stanie się zauważalne. Specjaliści w Klinice Akademii Stomatologii pozwolą Ci ustalić dawkowanie ksylitolu.
Co pacjent może zrobić dla siebie przy pomocy profesjonalnej opieki stomatologicznej?
Arsenał środków jest bardzo duży. W zależności od tego, w której grupie ryzyka jesteś, lekarz stomatolog dobierze dla Ciebie odpowiedni rodzaj i stężenie preparatu. Do dyspozycji są żele, pianki, lakiery z fluorem. Lekarz zaproponuje najlepszy plan działania, ale pamiętaj: nic nie stanie się bez Twojego udziału. A w profilaktyce próchnicy najważniejsza jest systematyczność.