Co to jest okluzja?
Okluzja to sposób w jaki kontaktują ze sobą zęby górne i dolne. Chodzi zarówno o kontakty w spoczynku jak i podczas jedzenia czy mówienia. Jeśli te kontakty nie są prawidłowe, mówimy o zaburzeniach okluzji lub chorobie okluzyjnej.
Czym objawia się choroba okluzyjna / bruksizm?
Może trudno Ci to zrozumieć, ale zęby, przyzębie (kość i dziąsło), mięśnie i stawy skoroniowo-żuchwowe stanowią jedną funkcjonalną całość. Zaburzenia w kontaktach między zębami mogą zatem rzutować na wszystkie inne elementy układu. I odwrotnie: przedłużające się zaburzenia w pracy mięśni (napięcia mięśniowe wywołane na przykład stresem, zaciskanie zębów) manifestują się ścieraniem zębów.
Chorobę okluzyjną możesz poznać po:
- Starciu zębów
- Bólach mięśni twarzy
- Bólach głowy i karku
- Dolegliwościach w stawach skroniowo-żuchwowych (trzaski, przeskakiwania, ból)
- Zgrzytaniu zębami w nocy
- Zaciskaniu zębów w ciągu dnia
Bruksizm przez długi czas nie daje żadnych dolegliwości. Bardzo często bóle mięśni czy bóle głowy dołączają się bardzo późno. Do tego czasu jedynym sygnałem mogą być starcia zębów. Proces trwa latami i starcia, mimo ich zaawansowania, nie dają objawów.
Jak duże starcie zębów powinno Cię zaniepokoić?
Tkanka, która jest zewnętrzną tkanką zęba to szkliwo. To jednocześnie najtwardsza Twoja tkanka. Ściera się w skali 1mm na 100 lat. Zatem w prawidłowych warunkach starcia szkliwa nie powinny być obserwowane za życia pacjenta. Pod szkliwem znajduje się zębina. To tkanka sześć razy bardziej podatna na ścieranie niż szkliwo. Jeśli dojdzie do jej odsłonięcia, proces ścierania postępuje wielokrotnie szybciej.
Siekacze dorosłej osoby bez oznak starcia.
Siekacze dorosłej osoby. Widoczne nierówności na brzegach siecznych świadczące o postępującym starciu.
Siekacze z widocznym starciem obejmującym ponad połowę wysokości korony zęba.
Im dłużej trwa proces niszczenia zębów, tym trudniej przywrócić je do stanu wyjściowego i wymaga to zaangażowania bardziej złożonego planu leczenia przez dentystę.
W jaki sposób leczy się chorobę okluzyjną?
- Możesz nie robić nic. Dolegliwości bólowe pewnie przez jakiś czas się nie pojawią, chociaż starcia zębów będą postępować.
- Możesz zgłosić się do specjalistów z Kliniki Akademii Stomatologii. Po wykonaniu tak zwanej analizy okluzyjnej otrzymasz jeden lub klika (jeśli to możliwe) wariantów leczenia. W naszej pracy opieramy się na protokołach Dawson Akademy i szkoły okluzji Kois Center. Konieczne jest odbudowanie utraconych/startych fragmentów zębów i przywrócenie prawidłowej funkcji.
Siekacze z oznakami starcia
Siekacze po odbudowie materiałem kompozytowym
Siekacze z oznakami starcia
Siekacze po odbudowie materiałem kompozytowym w uśmiechu