Nakładki prostujące zęby – to hit ostatnich lat i osiągnięcie technologiczne na miarę lotów w kosmos. No może trochę przesadzam, ale tylko trochę. Od kiedy wymyślono nakładki – ortodoncja już nigdy nie będzie taka sama!

Nakładki prostujące zęby działają ze skutecznością aparatu stałego (nakładkę nosi się 22 godziny na dobę) a jednocześnie mają super zalety aparatu wyjmowanego- po wyjęciu nakładki można z łatwością umyć zęby!

Jak działają nakładki ortodontyczne?

Zastanawiasz się jak to działa i jak to możliwe, że kawałek plastiku może przemieszczać zęby? To nie jest takie trudne. Pierwsza tajemnica tego kosmicznego rozwiązania to skaner wewnątrzustny. Kiedyś ortodonta pobierał pacjentowi wyciski, żeby dzięki nim stworzyć model zębów i na nim zaplanować i wykonać aparat.

Dziś do tego celu służy skaner: robi tysiące zdjęć na sekundę i składa je w czasie rzeczywistym (czyli natychmiast) w obraz 3D, który od razu można obserwować na monitorze komputera. Tak powstaje trójwymiarowy model zębów pacjenta. Dalsze planowanie i projektowanie leczenia ortodontycznego odbywa się w komputerze.

Skaner wewnątrzustny do nakładek ortodontycznych

Druga tajemnica leczenia nakładkami to….algorytm. Komputer oblicza jaka jest odległość między położeniem zęba początkowym P a docelowym D. Otrzymaną odległość komputer przetwarza na podstawie algorytmu. Wiemy, jaką odległość może bezpiecznie pokonać ząb przesuwany jedną nakładką. Zatem komputer oblicza, ile potrzebujemy nakładek do bezpiecznego przemieszczenia zęba z położenia P do położenia D. Nakładkę pacjent zmienia na kolejną co 7-10 dni. Każda nakładka różni się odrobinę od poprzedniej. W zależności od wady zgryzu w całym zestawie potrzebnym do wyleczenia pacjenta mamy od kilku do kilkudziesięciu nakładek.

Trzecią tajemnicą sukcesu leczenia nakładkami jest specjalne tworzywo, z którego nakładki są zrobione. Nie wszystkie nakładki obecne na rynku są wykonane z tego samego materiału. I ten materiał robi różnicę. Opatentowany przez jedną z firm materiał używany do produkcji nakładek ma szczególne parametry i jego działanie trudno porównać z jakimkolwiek innym.

przezroczyste nakładki ortodontyczne

Lubimy leczyć nakładkami i nasi pacjenci też je lubią. Są mało awaryjne, nie dokuczają pacjentom, rzadko coś się odkleja lub pęka i wymaga naprawy. Pamiętaj o tym przy wyborze aparatu, ponieważ leczenie ortodontyczne jest z reguły długie. Warto od początku wybrać taki scenariusz, który pozwoli na mniejszą ilość wizyt w gabinecie.