Kiedy wpisujesz w Google Ortodoncja Łódź…

….to pewnie szukasz odpowiedzi na kilka pytań. Interesuje Cię czym jest ortodoncja, ile kosztuje aparat, gdzie go można założyć czyli gdzie w Łodzi najlepiej, najszybciej lub najtaniej wykonasz leczenie ortodontyczne swojego dziecka albo siebie. Na początek wyjaśnimy, czym jest to trudne słowo: ortodoncja. Za wujkiem Google: słowo to pochodzi od greckiego słowa „ortus” czyli „prosty”. Zatem ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się prostowaniem zębów. Prawie każdy krzywy ząb może stać prosto. Czasami jest to prosty zabieg i zajmuje tylko kilka miesięcy. Czasami leczenie ortodontyczne jest skomplikowane i zajmuje parę lat – dwa lub trzy.

Kiedy leczenie ortodontyczne jest konieczne?

Nie każdy krzywy ząb to powód do leczenia aparatem ortodontycznym. Ale jeśli ten obrócony ząb Cię wkurza i z tego powodu nie uśmiechasz się zbyt często albo nauczyłaś się uśmiechać tak, żeby nie pokazywać zębów, to TAK! – aparat ortodontyczny jest dla Ciebie!

Kiedy ortodonta może być Ci potrzebny? Kiedy warto go odwiedzić?

 • Zęby nie są równe; są krzywe, poobracane i to Cię wkurza.
  Wkurzenie to ważny powód. Teraz stomatologia potrafi bardzo wiele. Możemy dać Ci piękny uśmiech, poprawić Twoje samopoczucie, sprawić, że polubisz uśmiechanie się na nowo. Nie musisz chodzić z krzywym zębem, jeśli on nie dodaje Ci uroku. Spotkaj się z nami. Wykonamy kilka zdjęć i sprawdzimy, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.
 • Zęby są krzywe, ale masz z tym luz, bo przecież nie startujesz w konkursie piękności i lubisz swój wizerunek w lustrze. Nie potrzebna Ci ortodoncja….
  No i fajnie! Dobre samopoczucie i wysoka samoocena to ważne życiowe atuty. Ale uwaga! Krzywe zęby dzisiaj to często problemy w przyszłości. To, że ich (problemów) nie ma teraz, nie znaczy, że ich nie będzie.
  Jakby to porównać, żeby było bardziej oczywiste? Może do domu – to chyba dobre porównanie.
  Jeśli dom jest nowy i ma nieprawidłowo położone instalacje, to problemy mogą być mało odczuwalne. Ale z czasem, gdy upływają lata, a instalacja się starzeje, rośnie ilość związanych z nią problemów. I po latach nie wystarczy już tylko wymiana jednej rurki w łazience. Żeby rozwiązać problem pękających rur, cieknących kranów, zapchanych zlewów i nie działającego sedesu – trzeba wymienić całą instalację wodno-kanalizacyjną! Wiąże się to z kuciem ścian i podłóg, nowymi kafelkami tu i ówdzie, życiem w kurzu z Panami Majstrami przez kilka tygodni.
  Podobnie jest z zębami. Krzywy zgryz to problemy z prawidłowym żuciem czy z wstawieniem zęba, którego brakuje. Krzywy zgryz to bóle głowy i karku. Krzywy zgryz to nadmierne ścieranie zębów i problemy z ich prawidłowym myciem. I to chyba nie jest jeszcze pełna lista tego co może się wydarzyć, gdy zęby nie są proste.
  Dlatego podczas kolejnej wizyty zapytaj, czy coś możemy dla Ciebie zrobić, by wyprostować Twoje zęby.

Leczenie ortodontyczne dla dzieci

Kiedy zacząć leczenie ortodontyczne? Odpowiem jak rasowy doradca: to zależy. W dużej mierze od wady zgryzu. Są takie wady, gdzie z leczeniem wkraczamy bardzo wcześnie. Już u 4 latków zakładamy aparaty stałe. Im wcześniej zaczniemy, tym większe mamy szanse na prawidłowy wzrost kości.

Są też wady, z których leczeniem można lub nawet trzeba zaczekać. Nie ma sztywnych reguł. Najlepiej, żeby niczego nie przegapić, po prostu zapytać dentystę swojego dziecka, czy widzi jakąś wadę i czy trzeba ją leczyć. Wprawdzie nie każdy dentysta to ortodonta, ale każdy wie, jak wygląda prawidłowy i  nieprawidłowy zgryz. W razie wątpliwości lekarz skieruje dziecko tam, gdzie jest ortodoncja dla dzieci.

Ortodonta dla dorosłych

Jesteś dorosła i myślisz, że może to już za późno na aparat ortodontyczny? Mylisz się J. Wiek nie ma tutaj większego znaczenia. Jeśli w ogóle taki pomysł jak prostowanie zębów chodzi Ci po głowie – to przyjdź na konsultacje. Rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Leczenie ortodontyczne u dorosłych jest możliwe i często daje naprawdę spektakularne efekty. Czasami wystarczy tylko wyprostowanie krzywych zębów. Potem można je jeszcze wybielić i ….już!!

W niektórych przypadkach potrzebne są jeszcze dodatkowe zabiegi (licówki, bonding), żeby uzyskać piękny efekt. Chodzi o to, że ortodonta przesuwa krzywy ząb. Może zmienić pozycję tego zęba, ale nie zmieni jego kształtu czy koloru. Więc czasami u dorosłych, po zakończonym leczeniu ortodontycznym, potrzebne są jeszcze jakieś zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej.

I potem już można uśmiechać się pełną gębą – jak nasi pacjenci!

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparat ortodontyczny wyjmowany/ruchomy

To rodzaj aparatu, który wykorzystuje ortodoncja dziecięca. Stosujemy go głównie u dzieci, które mają jeszcze mleczne zęby (albo i mleczne i stałe), ale już wymagają leczenia ortodontycznego. Aparat powinien być noszony w nocy i kilka godzin w ciągu dnia.

Aparat ortodontyczny stały

Zwykle jest stosowany, gdy wyrżnięte są wszystkie stałe zęby – u młodzieży i dorosłych. Zameczki przyklejane są do zębów specjalnym klejem. Pomiędzy zamkami biegnie drucik przytwierdzony do zamków przezroczystymi albo kolorowymi ligaturami. Aparat jest noszony stale – to jego duża zaleta, bo leczenie odbywa się jakby bez udziału pacjenta.

Aparat z zamkami ceramicznymi

Jeśli metalowe zamki nie bardzo Ci odpowiadają i wolisz jakiś bardziej kosmetyczny look (choć zapewniam, że pacjenci często wybierają ten aparat, bo jest modny i inni też taki mają 😉 to można zastosować aparat z zamkami ceramicznymi. Jest mniej widoczny, bo zamki są w kolorze zębów i nie rzucają się tak bardzo w oczy.

Nakładki prostujące zęby

Nakładki prostujące zęby działają ze skutecznością aparatu stałego (nakładkę nosi się 22 godziny na dobę) a jednocześnie mają super zalety aparatu wyjmowanego- po wyjęciu nakładki można z łatwością umyć zęby! Zastanawiasz się jak to działa i jak to możliwe, że kawałek plastiku może przemieszczać zęby?

Jak będą wyglądać Twoje zęby po leczeni ortodontycznym?

W przypadku leczenia nakładkami prostującymi zęby jest to możliwe. Możemy pokazać Ci symulację wyniku końcowego w programie komputerowym, który służy nam także do zaplanowania leczenia. Po wykonaniu zdjęć i skanów wprowadzimy Twoje dane do systemu i przygotujemy wizualizację. Będziemy też wiedzieć wtedy, ile nakładek jest potrzebnych do przeprowadzenia Twojego leczenia. Jeśli będziesz zmieniać nakładkę na kolejną co tydzień – możemy bardzo dokładnie przewidzieć koniec leczenia.

Ortodoncja dla dorosłych i ortodoncja dla dzieci – ile to trwa?

Czas leczenia zależy od wady zgryzu. Zwykle leczenie ortodontyczne trwa dwa, dwa i pół roku. Trwa to dlatego tak długo, że zęby przemieszczane są powoli, działamy na nie małymi siłami. Chodzi o to, żeby było bezpiecznie i żeby nie uszkodzić delikatnego połączenia zęba z kością. Ale, ale! Przy mniejszych wadach, z zastosowaniem nakładek prostujących zęby wyrobimy się w pół roku.

Czy można założyć aparat ortodontyczny na pierwszej wizycie?

Nie można. Tak jak nie chciałbyś mieć operacji na sercu bez dokładnego badania i diagnozy, tak samo nie chciałbyś mieć leczenia ortodontycznego bez dokładnej diagnozy. Najpierw wykonamy Ci zestaw zdjęć wewnątrzustnych i rentgenowskich oraz skany. Nie martw się – wszystko zrobisz u nas. Potem przeanalizujemy Twoją sytuację i przedstawimy plan działania.