- +48 607 171 369
- ul. Obywatelska 100, ŁÓDŹ
Kiedy wpisujesz w Google Ortodoncja Łódź…
….to pewnie szukasz odpowiedzi na kilka pytań. Interesuje Cię czym jest ortodoncja, ile kosztuje aparat, gdzie go można założyć czyli gdzie w Łodzi najlepiej, najszybciej lub najtaniej wykonasz leczenie ortodontyczne swojego dziecka albo siebie. Na początek wyjaśnimy, czym jest to trudne słowo: ortodoncja. Za wujkiem Google: słowo to pochodzi od greckiego słowa „ortus” czyli „prosty”. Zatem ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się prostowaniem zębów. Prawie każdy krzywy ząb może stać prosto. Czasami jest to prosty zabieg i zajmuje tylko kilka miesięcy. Czasami leczenie ortodontyczne jest skomplikowane i zajmuje parę lat – dwa lub trzy.
Nie każdy krzywy ząb to powód do leczenia aparatem ortodontycznym. Ale jeśli ten obrócony ząb Cię wkurza i z tego powodu nie uśmiechasz się zbyt często albo nauczyłaś się uśmiechać tak, żeby nie pokazywać zębów, to TAK! – aparat ortodontyczny jest dla Ciebie!
Kiedy zacząć leczenie ortodontyczne? Odpowiem jak rasowy doradca: to zależy. W dużej mierze od wady zgryzu. Są takie wady, gdzie z leczeniem wkraczamy bardzo wcześnie. Już u 4 latków zakładamy aparaty stałe. Im wcześniej zaczniemy, tym większe mamy szanse na prawidłowy wzrost kości.
Są też wady, z których leczeniem można lub nawet trzeba zaczekać. Nie ma sztywnych reguł. Najlepiej, żeby niczego nie przegapić, po prostu zapytać dentystę swojego dziecka, czy widzi jakąś wadę i czy trzeba ją leczyć. Wprawdzie nie każdy dentysta to ortodonta, ale każdy wie, jak wygląda prawidłowy i nieprawidłowy zgryz. W razie wątpliwości lekarz skieruje dziecko tam, gdzie jest ortodoncja dla dzieci.
Jesteś dorosła i myślisz, że może to już za późno na aparat ortodontyczny? Mylisz się J. Wiek nie ma tutaj większego znaczenia. Jeśli w ogóle taki pomysł jak prostowanie zębów chodzi Ci po głowie – to przyjdź na konsultacje. Rozwiejemy Twoje wątpliwości.
Leczenie ortodontyczne u dorosłych jest możliwe i często daje naprawdę spektakularne efekty. Czasami wystarczy tylko wyprostowanie krzywych zębów. Potem można je jeszcze wybielić i ….już!!
W niektórych przypadkach potrzebne są jeszcze dodatkowe zabiegi (licówki, bonding), żeby uzyskać piękny efekt. Chodzi o to, że ortodonta przesuwa krzywy ząb. Może zmienić pozycję tego zęba, ale nie zmieni jego kształtu czy koloru. Więc czasami u dorosłych, po zakończonym leczeniu ortodontycznym, potrzebne są jeszcze jakieś zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej.
I potem już można uśmiechać się pełną gębą – jak nasi pacjenci!
To rodzaj aparatu, który wykorzystuje ortodoncja dziecięca. Stosujemy go głównie u dzieci, które mają jeszcze mleczne zęby (albo i mleczne i stałe), ale już wymagają leczenia ortodontycznego. Aparat powinien być noszony w nocy i kilka godzin w ciągu dnia.
Zwykle jest stosowany, gdy wyrżnięte są wszystkie stałe zęby – u młodzieży i dorosłych. Zameczki przyklejane są do zębów specjalnym klejem. Pomiędzy zamkami biegnie drucik przytwierdzony do zamków przezroczystymi albo kolorowymi ligaturami. Aparat jest noszony stale – to jego duża zaleta, bo leczenie odbywa się jakby bez udziału pacjenta.
Jeśli metalowe zamki nie bardzo Ci odpowiadają i wolisz jakiś bardziej kosmetyczny look (choć zapewniam, że pacjenci często wybierają ten aparat, bo jest modny i inni też taki mają 😉 to można zastosować aparat z zamkami ceramicznymi. Jest mniej widoczny, bo zamki są w kolorze zębów i nie rzucają się tak bardzo w oczy.
Nakładki prostujące zęby działają ze skutecznością aparatu stałego (nakładkę nosi się 22 godziny na dobę) a jednocześnie mają super zalety aparatu wyjmowanego- po wyjęciu nakładki można z łatwością umyć zęby! Zastanawiasz się jak to działa i jak to możliwe, że kawałek plastiku może przemieszczać zęby?
W przypadku leczenia nakładkami prostującymi zęby jest to możliwe. Możemy pokazać Ci symulację wyniku końcowego w programie komputerowym, który służy nam także do zaplanowania leczenia. Po wykonaniu zdjęć i skanów wprowadzimy Twoje dane do systemu i przygotujemy wizualizację. Będziemy też wiedzieć wtedy, ile nakładek jest potrzebnych do przeprowadzenia Twojego leczenia. Jeśli będziesz zmieniać nakładkę na kolejną co tydzień – możemy bardzo dokładnie przewidzieć koniec leczenia.
Czas leczenia zależy od wady zgryzu. Zwykle leczenie ortodontyczne trwa dwa, dwa i pół roku. Trwa to dlatego tak długo, że zęby przemieszczane są powoli, działamy na nie małymi siłami. Chodzi o to, żeby było bezpiecznie i żeby nie uszkodzić delikatnego połączenia zęba z kością. Ale, ale! Przy mniejszych wadach, z zastosowaniem nakładek prostujących zęby wyrobimy się w pół roku.
Nie można. Tak jak nie chciałbyś mieć operacji na sercu bez dokładnego badania i diagnozy, tak samo nie chciałbyś mieć leczenia ortodontycznego bez dokładnej diagnozy. Najpierw wykonamy Ci zestaw zdjęć wewnątrzustnych i rentgenowskich oraz skany. Nie martw się – wszystko zrobisz u nas. Potem przeanalizujemy Twoją sytuację i przedstawimy plan działania.