Ortodoncja to inaczej leczenie wad zgryzu, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą spowodować nieodwracalne zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, ból oraz problemy z wymową. Dodatkowo stłoczone zęby, które trudno wyczyścić, często powodują próchnicę oraz rozwój i zaostrzenie chorób przyzębia, a nawet utratę zęba. Łódź oferuje szeroki wybór specjalistów w dziedzinie ortodoncji.

Kiedy zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Chęć posiadania pięknego uśmiechu, prostego, estetycznego zgryzu, poprawienie swojej samooceny i pewności siebie, to tylko niektóre powody, które motywują pacjenta do odwiedzenia ortodonty. Istnieje wiele innych przesłanek, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Wśród nich warto wymienić problemy z żuciem i gryzieniem, oddychanie przez usta, niesymetryczny profil twarzy, zaciskanie zębów lub ich ścieranie w czasie snu, wady wymowy, a nawet przeskakiwanie żuchwy, połączone z charakterystycznym dźwiękiem. W przypadku dzieci sygnałem ostrzegawczym może być późna lub przedwczesna utrata zębów mlecznych, ssanie kciuka, przygryzanie policzków czy seplenienie.

Jeśli cierpimy na wymienione dolegliwości lub z innego powodu odczuwamy dyskomfort w jamie ustnej, powinniśmy zdecydować się na zasięgnięcie porady ortodonty. Specjaliści z Kliniki Akademii Stomatologii w Łodzi odpowiedzą na wszystkie pytania i ocenią czy leczenie ortodontyczne jest rozwiązaniem naszych problemów.

Ortodoncja w Klinice Akademii Stomatologii w Łodzi

Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku. Przed przystąpieniem do leczenia ortodontycznego należy wyleczyć wszystkie zęby, stany zapalne błony śluzowej oraz usunąć kamień nazębny. Zgodnie  z zaleceniami ortodonty, należy również wykonać pantomogram (panoramiczne prześwietlenie wszystkich zębów), zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne zdjęcie czaszki, a także fotografię zębów i twarzy przed założeniem aparatu. Następnie specjalista wykonuje modele diagnostyczne, czyli gipsowe wyciski wszystkich zębów.

Gdy ortodonta zbierze już wszystkie potrzebne mu dane, może wybrać dla pacjenta odpowiedni aparat – ruchomy (stosowany w leczeniu wad zgryzu u dzieci) lub stały (pozwalający na korektę zgryzu niezależnie od wieku pacjenta).

Leczenie ortodontyczne w Klinice Akademii Stomatologii w Łodzi przeprowadzamy czasami przed leczeniem protetycznym. Możemy dzięki temu uszeregować zęby czy zamknąć niektóre luki, dzięki czemu leczenie protetyczne może nie być aż tak rozległe i kosztowne.

Ortodoncja w łódzkiej Klinice Akademii Stomatologii obejmuje:

  • konsultacje u ortodonty,
  • diagnostykę stanu uzębienia,
  • przeprowadzenie analizy zwarcia i artykulacji,
  • ustalenie planu leczenia,
  • założenie zalecanego aparatu ortodontycznego,
  • regularne wizyty kontrolne,
  • zdjęcie aparatu,
  • utrzymywanie efektów leczenia (retencja).

Co warto wiedzieć mając aparat ortodontyczny?

Dieta

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego pacjent powinien unikać słodyczy, napojów słodkich i gazowanych, a także bardzo twardych i spoistych pokarmów.

Czas leczenia

Czas leczenia zależy od wielu czynników: nasilenia wady, potencjału wzrostu i wieku pacjenta oraz jego współpracy z ortodontą. Średni czas aktywnego leczenia ortodontycznego wynosi 2 lata i może ulec wydłużeniu, jeśli wystąpi nieprzewidziane okoliczności.

Wrażliwość/tkliwość

W czasie pierwszych dni użytkowania aparatu, zęby pacjenta mogą być bardziej wrażliwe. Zgodnie z zaleceniami ortodonty, nie powinno się spożywać bardzo twardych pokarmów, należy też unikać słodyczy – zwłaszcza gum do żucia i miękkich, lepiących batonów, które bardzo trudno usunąć z zamków aparatu. Dwutlenek węgla zawarty w napojach gazowanych rozpuszcza klej mocujący zamki – dlatego też ten rodzaj napojów trzeba wyłączyć je ze swojego codziennego menu.

Zalecenia dla pacjenta ortodontycznego, noszącego stały aparat:

Higiena jamy ustnej

Podczas leczenia ortodontycznego należy dokładnie myć zęby pastą po każdym posiłku i używać płynu do płukania jamy ustnej. Należy stosować środki dostępne na rynku, zawierające fluor (chyba, że ortodonta zaleci inaczej).

Wizyty ortodontyczne

Odbywają się w zależności od rodzaju aparatu co 4-8 tygodni Przestrzeganie harmonogramu wizyt umożliwia ortodoncie przeprowadzenie leczenia w optymalnym czasie.

Czynne uczestniczenie w procesie leczenia

Niektóre procedury leczenia aparatem stałym wymagają aktywnego uczestnictwa pacjenta w procesie leczenia. Dotyczy to codzienne noszenie wyciągów międzyszczękowych, wyciągów zewnątrzustnych, aparatów retencyjnych itd.

Ostrożność

Aparat jest z założenia tymczasowo naklejony na zęby pacjenta, gdyż istnieje konieczność jego bezpiecznego zdjęcia po zakończeniu aktywnego leczenia. Z tego powodu jest on narażony na uszkodzenia w przypadku spożywania bardzo twardych lub spoistych pokarmów. Najważniejsze jest uważne spożywanie twardych pokarmów. Nóż i widelec jest najlepszym przyjacielem pacjenta w trakcie leczenia. Twarde pokarmy należy kroić na małe kawałki, tak aby nie odgryzać ich przednimi zębami. Nie należy też manipulować przy aparacie np.: długopisem, ołówkiem lub palcem. Stan po leczeniu ortodontycznym jest wypadkową zbiorowego wysiłku ortodonty, personelu gabinetu, ale również pacjentów i ich rodziców. Piękny uśmiech i zdrowie zębów zależy również od pacjenta.