- ul. Obywatelska 100, Łódź
- +48 607 171 369
- pon. – pt. 8.00-21.00
Zastanawiasz się nad leczeniem ortodontycznym? Wahasz się, bo wiesz, że to drogo i długo trwa? Obawiasz się, bo nie wiesz, jak będą wyglądały Twoje zęby po leczeniu? Ile trwa leczenie ortodontyczne? Jaki jest najlepszy aparat ortodontyczny?
Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co pozwoli Ci podjąć najlepszą dla Ciebie decyzję.
Osoby z krzywymi zębami uczą się zakrywać je podczas mówienia. Mówią, że nie lubią uśmiechać się do zdjęć. Nasi pacjenci po wyprostowaniu zębów przyznają, że nie zdawali sobie sprawy z tego, że unikali przez lata pokazywania zębów. Teraz uczą się uśmiechać na nowo. Niektórzy mówią, że wyprostowanie zębów to prezent, jaki mogli sobie zrobić. Inni żałują, że zabrali się za to tak późno. Proste zęby dodają uroku. Sprawiają, że uśmiech jest ładny. Ludzie z prostymi zębami chcą je pokazywać. Lubią się uśmiechać. A ludzie, którzy się uśmiechają….sam wiesz 🙂
Wyobraź sobie siebie, z szerokim, białym uśmiechem, którym możesz obdarzyć każdego. Panią kasjerkę w Lidlu, nieznajomego w nocnym klubie, swojego chłopaka, dziewczynę spotkaną na koncercie. Uśmiech zjednuje ludzi. Kruszy lody. Dodaje pewności siebie. Ułatwia kontakty. Zmienia życie!
Jednak krzywe zęby to nie tylko kwestia ładnego lub nieładnego uśmiechu. Serio. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) kwalifikuje wady zgryzu jako choroby! Czy wiedząc, że jesteś chory, nie podjąłbyś się leczenia? Każda choroba wymaga leczenia. Cukrzyca, nadciśnienie, wrzody żołądka. Także wady zgryzu. To nic, że jeszcze dziś nie odczuwasz skutków tej choroby. Za kilka lat dołączą się do tego inne objawy i leczenie będzie trudniejsze i bardziej kosztowne.
Nawet jeśli nie zależy Ci na pięknym uśmiechu (ale czy aby na pewno?) to Twoje zdrowie jest przecież ważne! Dziś nieleczona wada zgryzu na pewno odezwie się w przyszłości.
Co zatem może się zdarzyć?
Pomiędzy stłoczonymi zębami trudniej utrzymać higienę. Gromadzące się między zębami bakterie tworzą nalot – nazywamy go płytką bakteryjną, który z czasem przekształca się w kamień. Zalegający kamień powoduje stany zapalne dziąsła. Dziąsła stają się obrzęknięte i zaczerwienione. Krwawią przy dotyku szczoteczki do zębów albo podczas jedzenia np. jabłka.
Kamień z czasem staje się ciemny: czarno-brązowy. To wygląda nieestetycznie. Zęby wydają się ciemne.
Dalszy zanik kości może doprowadzić do rozchwiania i utraty zęba lub zębów.
Nieprawidłowe kontakty między zębami utrudniają odtworzenie brakującego zęba. Zwykle jest na niego za mało miejsca.
Z czasem stan zapalny dziąsła powiększa się i obejmuje także kość. Kość w stanie zapalnym zanika. Dochodzi do obnażania się szyjek zębów. To też nie wygląda ładnie. Obnażone zęby są ciemne. Pomiędzy nimi łatwiej gromadzą się resztki z jedzenia. Trudno się ich pozbyć np. podczas kolacji w restauracji.
Nieprawidłowe kontakty między zębami powodują nierównomierną pracę mięśni żucia
Możesz w to wierzyć lub nie, ale człowiek jest CAŁOŚCIĄ. Poszczególne elementy naszego organizmu łączą się ze sobą na różnych poziomach w łańcuchy zależności. To co wpada do żołądka wpływa na kondycję wątroby. Nieprawidłowa praca jelita grubego pogarsza wchłanianie i powoduje np. anemię i nasze złe samopoczucie. Uszkodzony mięsień uda spowoduje, że będziemy oszczędzać jedną nogę i przeciążać drugą oraz powiązany z TĄ DRUGĄ, ZDROWĄ NOGĄ staw biodrowy. Przykłady można mnożyć.
Krzywe zęby powodują to samo dla stawów skroniowo-żuchwowych co uszkodzony mięsień uda dla stawów biodrowych. Mięśnie żucia po jednej stronie twarzy pracują bardziej niż po drugiej. Są przeciążone. Mogą być bolesne. Mogą dołączyć się bóle głowy, bóle karku czy bóle barków.
Z czasem dochodzi do starcia i kruszenia zębów. Po czasie także dołącza się uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych.
Zacznij od konsultacji. Pokaż swoje zęby dentyście. Nie wszystkie wady zgryzu są dla pacjentów oczywiste. Jeśli wiążą się ze stłoczeniem zębów – pacjenci zwykle widzą to sami. Ale są ciężkie wady zgryzu, które dla laika mogą być trudne do wykrycia.
Dentysta pokieruje Cię do odpowiedniego specjalisty, który postawi właściwą diagnozę. Diagnozę stawia się na podstawie badania i szczegółowej analizy zdjęć wewnątrz i zewnątrzustnych, skanów zębów i zdjęć rentgenowskich. Nie da się postawić prawidłowej diagnozy bez tych badań.
Przy stawianiu diagnozy lekarz oceni wiek zębowy, obecność wszystkich zębów, obecność potencjalnych zębów zatrzymanych lub innych stanów fizjologicznych lub patologicznych, które mogą wpływać na przebieg leczenia.
APARAT WYJMOWANY
To aparat stosowany u dzieci. Wykonany jest z akrylu (rodzaj tworzywa stosowanego w dentystyce). Można go zabarwić na dowolny kolor – różowy, niebieski, tęczowy, można wprowadzić elementy brokatowe albo naklejkę z wizerunkiem ulubionego zwierzątka lub bohatera bajki. W aparacie montowane są śruby, które rodzic samodzielnie aktywuje w wyznaczonych przez lekarza okresach (raz na 7, raz na 14 dni lub inaczej). Dziecko nosi aparat minimum 12, a najlepiej 14-16 godzin na dobę.
Zalety aparatów wyjmowanych:
Zaletą tych aparatów jest stosunkowo niska cena.
Można je także z łatwością wyjąć do mycia zębów.
U małych dzieci, u których kość jest stosunkowo miękka i podatna na działania aparatu, leczenie może przebiegać dość szybko.
Wady aparatów wyjmowanych:
Jednak aparaty wyjmowane mają i wady. Przede wszystkim nie działają pod poduszką! One naprawdę muszą być noszone w buzi, żeby zęby się przemieszczały 🙂
Często słyszymy narzekania rodziców, że pociecha nie nosi aparatu, bo zapomina. Niestety – decydując się na aparat wyjmowany dla swojego dziecka, musisz Mamo i Tato zaakceptować to, że dziecku trzeba przypominać o aparacie. Codziennie. A nawet kilka razy dziennie. Sprawdzać, czy aparat jest w buzi czy już został wyjęty. Dziecko samo z siebie raczej nie będzie chciało o tym pamiętać. 🙂
Aparaty są stosunkowo duże. Chore lub przeziębione dziecko ma trudności z oddychaniem. Dzieci wtedy nie chcą nosić aparatu, a zęby….wracają w tym czasie na swoje dawne pozycje.
Zatem pamiętaj: jeśli aparat nie był w buzi dzień czy dwa – raczej już nie pasuje! Trzeba zgłosić się do Kliniki, żeby go dopasować.
APARAT STAŁY METALOWY
Te aparaty stosujemy u starszych dzieci, nastolatków i dorosłych.
Do każdego zęba przyklejamy mały zameczek. Do każdego zameczka wprowadzamy metalowy łuk. Połączenie tych dwóch elementów: zamka i łuku powoduje przemieszczanie zębów. W przebiegu leczenia dodawane są kolejne elementy aktywujące: sprężynki, wyciągi, zaczepy, czasem mikroimplanty. Aktywacja aparatu odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Wizyta raz na 4-5 tygodni w gabinecie to konieczność. Leczenie trwa od 2 do 3,4 lat.
Zalety aparatów stałych cienkołukowych
Aparaty pozwalają na precyzyjne przesunięcia zębów.
Dzięki temu, że przyklejone są na stałe – działają niezależnie od woli pacjenta – w odróżnieniu od aparatów wyjmowanych, gdzie konieczna jest ścisła współpraca. To często dobre rozwiązanie dla pacjentów mało zdyscyplinowanych, oraz dla ich Rodziców 🙂
Wady aparatów stałych cienkołukowych
Trudno w nich umyć zęby. Serio. Zaledwie kilka procent naszych pacjentów dobrze radzi sobie z higieną. Mamy na to swoje sposoby i bardzo dobrą higienistkę, która przeprowadza co 3 miesiące zabiegi higienizacyjne u naszych pacjentów z zamkami.
Jedzenie w restauracji obarczone jest pewnymi ograniczeniami. Szpinak łatwo zaplątuje się w zamki i trudno go wyciągnąć. Jedzenie twardych lub gumiastych (bułeczka) pokarmów jest zabronione podczas całego leczenia. Takie pokarmy uszkadzają aparat, powodują odklejanie zamków i konieczna jest dodatkowa wizyta w klinice.
Uszkodzenia aparatu zdarzają się niezależnie od jedzonych pokarmów. Górne zęby w naturalny sposób zachodzą na dolne i dotykają do przyklejonych zamków. W niektórych wadach zgryzu ten kontakt jest duży i mimo stosowanych przez nas „patentów” dochodzi do odklejenia zamków.
Wizyty kontrolne, na których aktywujemy aparat odbywają się raz na 4-5 tygodni.
To nie wydaje się dużo, ale pomyśl: minimum dwa lata leczenia to 24 wizyty! Policz: 45 minut na dojazd, 30 minut wizyta i 45 powrót do domu x 24wizyty. Do tego dolicz dodatkowe wizyty z powodu odklejonego zamka i czas potrzebny na dodatkowe zabiegi higieny -4 razy do roku.
Dental Economy for Patients
APARAT STAŁY CERAMICZNY
Aparat stały ceramiczny działa tak samo jak aparat metalowy. Z tą różnicą, że zamki przyklejane do zębów są ceramiczne. Kolor zamków zlewa się z kolorem zębów i to sprawia, że aparaty są mniej widoczne. Ze względu na to, że ceramika jest krucha – zamki ceramiczne są nieco większe niż zamki metalowe. Częściej też ulegają uszkodzeniom (odłamaniom elementów). Poza tym leczenie aparatami metalowymi i ceramicznymi niczym się od siebie nie różni.
Aparat przeznaczony do leczenia dzieci (od 6 r. ż.) i dorosłych. Możemy wyleczyć nim każdą wadę zgryzu. Aparat Invisalign składa się z zestawu cienkich, przezroczystych nakładek. Może być ich od kilku do kilkudziesięciu w zależności od wady zgryzu, którą chcemy wyleczyć.
Pacjent zmienia nakładki co tydzień. Każda nakładka różni się odrobinę od poprzedniej. Zadaniem nakładki jest przesunąć ząb o ułamek milimetra do nowej pozycji. Kolejna nakładka robi to samo z zębem w nowej pozycji. I tak po kolei, aż uzyskamy docelowe położenie zębów.
Aparat jest noszony 22 godziny na dobę.
Jest na rynku kilka firm produkujących nakładki. Jedne bardziej renomowane inne mniej znane. Ale to Invisalign jest prekursorem w tej dziedzinie. Dzięki tej metodzie wyleczyło się ponad 5,5mln pacjentów na świecie. To najwięcej spośród wszystkich producentów nakładek na świecie. Używane do wykonania nakładek tworzywo SmartTrack to tajemnica sukcesu nakładek Invisalign.
Zalety aparatu nakładkowego Invisilign
Leczenie aparatem nakładkowym trwa szybciej w porównaniu do aparatu stałego. Zęby wykonują mniej ruchów, by dotrzeć do zaplanowanej pozycji.
Jeszcze przed rozpoczęciem leczenia pacjent otrzymuje wizualizację 3D efektu końcowego leczenia. Pacjent wie, jaki wynik osiągniemy. Czuje się przez to bezpieczniej.
Aparat jest przezroczysty – przez to nie jest widoczny. To atut dla pacjentów, dla których estetyka i dyskrecja podczas leczenia są ważne!
Ale jeśli ważny jest fun i zabawa, mamy kolorowe naklejki, które możemy nakleić dla rozweselenia córki i mamy.
Wizyty kontrolne są rzadsze! Jeśli wybierzesz dla siebie aparat Invisalign to Twoje wizyty w Klinice będą odbywały się raz na 3…miesiące! Rzadko potrzebujemy częstszych kontroli. Część kontroli przeprowadzamy zdalnie. Naprawdę! Pacjent wysyła nam zdjęcie telefonem i ….voila! wiemy, czy może zastosować kolejną nakładkę czy nie Mycie zębów jest bajecznie proste. Wyjmujesz aparat i….myjesz zęby tak jak zawsze.
Wady aparatu nakładkowego Invisilign
Aparat wykonany jest z materiału, który przebarwia się od barwników zawartych w jedzeniu. Dlatego do jedzenia i picia kolorowych płynów musisz aparat wyjąć. Otrzymujesz od nas piękne pudełeczko, które zapobiegnie zgubieniu aparatu.
2-3 dni po zmianie nakładki pacjent może odczuwać tkliwość zębów. Jest ona wielokrotnie mniejsza niż u pacjentów noszących aparaty stałe i rzadziej występuje.
Po każdym jedzeniu należy wynitkować zęby. Aparat pracuje małymi siłami i pokonanie przez niego przeszkody w postaci jedzenia zalegającego między zębami jest niemożliwe.
Koszt leczenia uzależniony jest od rodzaju wady.
Im bardziej skomplikowana wada tym więcej nakładek jest potrzebnych do uzyskania efektu.
Nakładki są dostępne w pakietach. Lekarz na podstawie badanie ocenia, jaki pakiet będzie odpowiedni u danego pacjenta.
W cenę każdego pakietu Invisalign wchodzi:
Pierwszorazowa konsultacja ortodontyczna
Wykonywanie zdjęć rtg w trakcie całego procesu leczenia ortodjontycznego (rtg pantomograficzne, cefalometryczne, zdjęcie punktowe)
Wykonanie komputerowego skanu zębów
Przygotowanie wizualizacji efektu końcowego
Plan leczenia
Wszystkie wizyty kontrolne
Zestaw nakładek niezbędny do przeprowadzenia całego leczenia
Elementy dodatkowe takie jak wyciągi elastyczne, guziki
*leczenie związane ze sprowadzaniem zębów zatrzymanych wyceniane jest indywidualnie
**mikroimplanty stosowane podczas leczenia stanowią osobno wyceniany koszt procedury
***aparaty retencyjne (podtrzymujące) nie wchodzą w skład pakietu leczniczego Invisalign
Dorosły pacjent może zacząć leczenie ortodontyczne w każdej chwili. Właściwie im szybciej tym lepiej. Jeśli weźmiesz pod uwagę, że wada zgryzu to choroba, to im wcześniej rozpoczniesz jej leczenie, tym szybciej będziesz zdrowy! Nie dojdzie do powikłań w innych narządach czy tkankach przylegających. Leczenie będzie krótsze i tańsze. U dziecka jest wiele czynników, które decydują o momencie rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Można tu zaliczyć poziom współpracy i możliwość kontrolowania przebiegu leczenia przez osobę dorosłą. Wiek dziecka. Ilość zębów stałych i mlecznych. Ilość ruszających się zębów mlecznych. Rodzaj wady zgryzu. Rodzaj aparatu. Staramy się też zacząć leczenie w takim momencie, żeby trwało ono jak najkrócej.
Czasami wady zgryzu u dzieci wymagają dwuetapowego leczenia. W pierwszej fazie (etap I) wykonuje się część działań (np. poszerza się szczękę), a potem czeka na wzrost dziecka, wymianę uzębienia mlecznego na stałe i kontroluje ustawienie zębów.
Często ta pierwsza faza leczenia jest wystarczająca. Naturalne siły wzrostu i prawidłowo pracujące mięśnie pozwalają rosnącym zębom na prawidłowe ustawienie. Czasem konieczna jest kontynuacja leczenia innym aparatem (etap II)
Właściwie nie. Jeśli tylko jest taka potrzeba, a pacjent chce wyprostować zęby – możemy podjąć się tego niezależnie od wieku pacjenta.
Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego. Jednak nie możemy kobiecie w ciąży wykonać zdjęć rentgenowskich, które są potrzebne do zaplanowania leczenia. Zatem jeśli nie dysponujemy wcześniej wykonaną dokumentacją radiologiczną, zaplanowanie leczenia ortodontycznego u kobiety ciężarnej nie będzie możliwe. Jednak jeśli masz odpowiednią dokumentację, a jesteś w ciąży, nie wahaj się. Przyjście na świat malucha zmieni Twoje życie. Twój świat będzie się kręcić wokół dziecka. Kobiety często nie mają wtedy czasu dla siebie. Dlatego zacznij już teraz i wejdź w nowy okres swojego życia z pięknym uśmiechem i pewnością siebie.
Długość leczenia ortodontycznego zależy od wady zgryzu, rodzaju zastosowanego aparatu, osobniczych cech pacjenta, które mogą utrudniać przemieszczanie zębów oraz od tego czy pacjent stosuje się do zaleceń i regularnie zgłasza się na wizyty kontrolne.
Średni czas leczenia aparatami stałymi cienkołukowymi do 2,5 – 3,5 lata. Średni czas leczenia aparatami nakładkowymi Invisalign to 1 – 1,5 roku
Wrażenia i odczucia naszych pacjentów różnią się w zależności od tego, jaki rodzaj aparatu noszą. Przejdź to części „Jaki aparat ortodontyczny jest najlepszy?” lub do części „Rodzaje aparatów”. Tam szczegółowo omawiamy rodzaje aparatów i doświadczenia naszych pacjentów z nimi związane.
Nie znamy żadnych chorób ogólnych, które mogłyby uniemożliwić leczenie ortodontyczne. Jest jednak klika czynników, które mogą wpływać na wybór aparatu lub być czasowym przeciwwskazaniem do rozpoczęcia leczenia:
1.Częste bóle głowy. Diagnostyka przy bólach głowy polega między innymi na wykonaniu rezonansu magnetycznego. Jeśli takie badanie jest planowane – metalowy aparat stały zaburzy wynik takiego badania. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć leczenie nakładkowe.
2. Uczulenie na nikiel. Przy planowaniu leczenia u pacjentów uczulonych na nikiel wybieramy tylko aparaty pozbawione tego pierwiastka. Nie możemy zatem przeprowadzić leczenia aparatem metalowym stałym. Jednak możemy zastosować nakładki ortodontyczne.
3. Próchnica zębów. Przed każdym leczeniem ortodontycznym należy wyleczyć wszystkie zęby.
4. Stan zapalny dziąseł, obecność kamienia. Przed założeniem aparatu kierujemy pacjentów do higienistki na zabieg oczyszczenia zębów z osadów i kamienia. Czyste zęby to zdrowe dziąsła. Tylko w takich warunkach możemy założyć aparat.
Po każdym leczeniu ortodontycznym zęby muszą zostać zaopatrzone w rodzaj utrzymywacza. Nazywamy go retainerem albo retencją albo aparatem retencyjnym.
Po leczeniu zęby mają pewną ruchomość i tendencje do przemieszczania się. Należy je unieruchomić właśnie takim utrzymywaczem – retainerem. Retainery nosi się…dożywotnio.
Tak. Każdy pacjent, bez względu na wiek i wadę zgryzu musi nosić retainer. Najlepiej użytkować go dożywotnio. Zęby po leczeniu ortodontycznym lubią się przemieszczać. Może to zdarzyć się w różnym czasie od zakończenia leczenia. Oczywiście bezpośrednio po leczeniu tendencja do przemieszczania jest większa. Z czasem spada. Jednak dla bezpieczeństwa lepiej jest nosić retainer jak najdłużej.