Bonding zębów to nieinwazyjna metoda odbudowy zębów przy użyciu kompozytu – czyli tego materiału, którego Twój dentysta używa do wykonywania wypełnień. Procedura polega na aplikacji preparatu na powierzchnię zębów w celu poprawy ich wyglądu, kształtu lub funkcji. W pewnym stopniu można także rozjaśnić kolor zębów pacjenta jeśli użyje się do zabiegu kompozyt jaśniejszy niż zęby. To działanie ma jednak swoje ograniczenia i jeśli chcesz mieć naprawdę jasne zęby – zacznij od ich wybielania. Jeśli to nie da efektu, na jaki liczysz – wybierz licówki ceramiczne.

Bonding to stosunkowo prosty i niewymagający dużego nakładu czasu zabieg.  Bonding zębów jest jednym z popularnych rozwiązań w stomatologii estetycznej.

Na czym polega bonding zębów?

Zabieg bondingu nie jest niczym nowym. Bonding znany jest w stomatologii od przynajmniej 30 lat, a w Klinice Stomatologii w Łodzi wykonujemy go z dużym powodzeniem od blisko 20 lat. Mamy więc w tym ogromne doświadczenie.  

Wykorzystujemy do tego elastyczny i łatwy do wymodelowania materiał kompozytowy, dzięki któremu możemy zlikwidować wady na powierzchni zębów, zmienić ich wielkość i kształt, a docelowo poprawić wygląd uśmiechu.

Bonding zębów polega na nałożeniu na ząb materiału kompozytowego. Cały zabieg dzieli się na kilka etapów:

  • higienizacja czyli oczyszczenie powierzchni zębów;
  • pobranie cyfrowego wycisku czyli skanu lub wycisku tradycyjnego, aby ustalić odpowiedni, docelowy kształt odbudowywanych zębów;
  • określenie odpowiedniego koloru kompozytu, aby pasował do naturalnego odcienia zębów;
  • nałożenie preparatu zwiększającego przyczepność żywicy kompozytowej do szkliwa;
  • nałożenie, wymodelowanie i utwardzenie kompozytu przy pomocy światła;
  • dopracowanie powierzchni w celu uzyskania idealnego kształtu i tekstury zęba.

Kiedy warto wykonać bonding zębów?

Bonding wykonuje się w różnym celu, np.:

  • poprawa wyglądu zębów: dobrze wykonany bonding pozwala zakryć niedoskonałości, takie jak niektóre przebarwienia, nierówności czy szczeliny między zębami;
  • naprawa uszkodzeń: zabieg bondingu pomaga w naprawie uszkodzeń, np. odbudowie odłamanego fragmentu zęba;
  • wypełnienie szczelin między zębami: bonding zębów może pomóc poprawić wygląd uśmiechu w przypadku nieestetycznych szczelin między zębami.
  • Wydłużenie/odbudowa zębów startych – jeśli na skutek wady zgryzu lub innych czynników doszło do starcia zębów, bonding pozwala je odbudować

Bonding zębów – jak długo utrzymują się efekty?

Czas utrzymania efektu uzyskanego dzięki bondingowi zębów zależy od wielu czynników, w tym od jakości wykonania procedury, indywidualnych nawyków pacjenta oraz ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. Największe ryzyko kryje się oczywiście w złych nawykach higienicznych lub ich braku. Dlatego przed zabiegiem uczymy pacjentów jak dbać o takie odbudowy, by były jak najdłużej ozdobą uśmiechu.  Po zabiegu bondingu niezbędne są odpowiednia pielęgnacja i regularne wizyty kontrolne. Możesz przeczytać w internecie, że rezultat estetyczny bondingu zębów może utrzymać się nawet do 5 lat. My możemy pochwalić się pacjentami, którzy użytkują odbudowy wykonane przez naszych lekarzy ponad 15 lat! Pacjenci nadal są z nich zadowoleni i wcale nie myślą o wymianie.

Należy jednak pamiętać, że w zależności od diety, pielęgnacji i trybu życia, z czasem materiał kompozytowy może ulec przebarwieniom, straci połysk i może wymagać wymiany.

Bonding zębów jest szybkim i stosunkowo niedrogim rozwiązaniem, które pozwala pozbyć się niedoskonałości w uzębieniu i przywrócić ładny, estetyczny uśmiech. Profesjonalny zabieg bondingu zębów można wykonać w naszej klinice w Łodzi.