Wizycie dziecka u stomatologa często towarzyszą silne emocje. Występują one nie tylko u małych pacjentów, ale również u rodziców. Aby temu zapobiec, gabinet stomatologiczny należy odwiedzić jak najwcześniej, już na etapie pojawiania się pierwszych zębów. Dzięki wizycie adaptacyjnej dzieci poznają swojego stomatologa, gabinet oraz sprzęt. Łódź to duże miasto, o ogromnej ofercie usług dentystycznych, jednak wybierając wizytę w Klinice Akademii Stomatologii mają państwo pewność, że nasi specjaliści zadbają w równym stopniu o zdrowie, jak i doskonały humor i poczucie bezpieczeństwa młodych pacjentów.

Stomatologia dziecięca: bo zęby to skarb na całe życie

Nauka higieny jamy ustnej powinna rozpocząć się już u najmłodszych. Dzięki temu dziecko wyrobi sobie odpowiednie nawyki i przyzwyczajenia.  Każdy młody mieszkaniec Łodzi może być pewny, że w naszej klinice, w przyjaznej i wesołej atmosferze, nauczymy go dbać o czystość jego ząbków. Równocześnie rodzice mogą być spokojni, bo wiedza zdobyta przez dziecko będzie mu przydatna przez całe życie.

Małe dziecko z zębami mlecznymi

Próchnica u dzieci ma wiele postaci. Zależy od diety, higieny jamy ustnej, a także od tego, czy aktywna próchnica występuje u matki dziecka. Jedną z odmian próchnicy jest próchnica butelkowa  Pojawia się u maluchów, które karmione były butelką lub piersią matki przez długi czas, szczególnie podczas snu. Nieleczona obejmuje kolejne zęby i może doprowadzić do całkowitego zniszczenia zębów mlecznych. Wbrew obiegowym opiniom próchnicę zębów mlecznych trzeba koniecznie leczyć, gdyż stan zębów mlecznych ma ogromny wpływ na zdrowie zębów stałych i rozwój prawidłowego zgryzu.

Leczenie zębów mlecznych polega na opracowaniu i wypełnieniu ubytku. Jeśli dziecko jest zbyt małe lub nie współpracuje, stomatologia dziecięca przewiduje przeprowadzenie zabiegu impregnacji (lapisowania). Lapisowanie to szybki i bezbolesny sposób zabezpieczenia mleczaków, polegający na nałożeniu na zęby z próchnicą roztworu azotanu srebra lub chlorku cynku, które hamują rozwój choroby.

Stomatologia dziecięca to nie tylko leczenie, ale przede wszystkim zapobieganie rozwojowi próchnicy u małych pacjentów.  Bruzdy trzonowców i przedtrzonowców można zabezpieczyć przed pojawieniem się próchnicy poprzez zabieg lakowania zębów. Jest to bezpieczny, szybki i bezbolesny zabieg, polegający na nałożeniu na zęby laku, który stanowi ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak na przykład cukier. Na zabieg lakowania, jaki stosuje się w stomatologii dziecięcej najlepiej zdecydować się jak najwcześniej, zaraz po wyrżnięciu się pełnych powierzchni żujących zębów dziecka.

W ramach stomatologii dziecięcej oferujemy także bezpieczne i przyjemne dla dziecka zabiegi fluoryzacji zębów. Taki zabieg trwa zaledwie kilka minut, a w sposób nieoceniony zwiększa odporność uzębienia na kwasy znajdujące się w jamie ustnej, które rozpuszczają związki wapnia, powodując demineralizację zębów.

Zakres zabiegów stomatologii dziecięcej:

  • instruktaż higieny jamy ustnej,
  • profilaktykę próchnicy,
  • leczenie zębów mlecznych i stałych,
  • usuwanie zębów,
  • lakowanie,
  • fluoryzację,
  • lapisowanie,
  • leczenie stanów pourazowych, chorób błon śluzowych, a także leczenie chirurgiczne.

Odpowiednie podejście do stomatologii dziecięcej i atmosfera, które gwarantujemy w Klinice Akademii Stomatologii w Łodzi, zbudują zaufanie u małego pacjenta.  To z pewnością zaowocuje chęcią przychodzenia na kolejne spotkania. Regularne wizyty kontrolne sprawią, że wizyta u stomatologa będzie czymś zupełnie naturalnym, a także zwiększą szanse na zachowanie zdrowych zębów w dorosłym życiu.