Kiedy proces próchnicowy się rozwinie – w zębie powstaje ubytek. Leczenie polega na całkowitym usunięciu żyjących w nim bakterii i wypełnieniu ubytku w taki sposób, by bakterie nie dostawały się do niego powtórnie.
Najpierw jednak znieczulenie. W Klinice Akademii Stomatologii w Łodzi stosuje się znieczulenie komputerowe. Sterowana komputerowo aplikacja znieczulenia pozwala na bardzo delikatne jego podanie.
Ząb jest bardzo mały. Wymiary Twojej górnej jedynki to 10 mm x 8 mm. W tak małym polu zabiegowym używanie powiększenia jest konieczne. Inaczej nie wszystkie detale zostaną dostrzeżone. To dlatego specjaliści w Klinice Akademii Stomatologii pracują w lupach lub w mikroskopie. To daje gwarancję całkowitego oczyszczenia ubytku z niechcianych bakterii.
Przed założeniem wypełnienia lekarz zakłada koferdam. To taka guma, która pozwala na zachowanie suchości. Na pewno znasz z życia sytuacje, kiedy trzeba coś skleić – na przykład przykleić plaster na zranione kolano. Na wilgotną powierzchnię plaster się nie przyklei. Tak samo jest w ustach: w wilgotnym polu zabiegowym wypełnienie się nie przyklei do zęba. Dlatego izolujemy pole zabiegowe najlepiej, jak to możliwe. Koferdam nadaje się do tego idealnie.
Do koferdamu przyzwyczajamy naszych pacjentów już od najmłodszych lat. Na zdjęciu Mateusz, który rozpoczął leczenie zębów w naszej Klinice jako kilkulatek. Teraz jest super dzielny i pokazuje wszystkim pacjentom, jak wygląda koferdam.
Założenie wypełnienia kompozytowego jest możliwe w małych i średnich ubytkach. Dlatego nie zwlekaj i nie czekaj – im większy ubytek, tym bardziej zaawansowane techniki są potrzebne, by odbudować ząb.
Wypełnienie w zębie trzonowym wymagające wymiany.
Stare wypełnienie zostało usunięte, a ubytek opracowany. Założono także koferdam.
Nowe wypełnienie w zębie trzonowym jeszcze przed zdjęciem koferdamu.