Uzupełnianie braku każdego zęba jest niezwykle ważne dla prawidłowej pracy narządu żucia. Rekonstrukcją utraconych zębów za pomocą uzupełnień ruchomych lub stałych zajmuje się protetyka.
Utraty zęba nigdy nie wolno lekceważyć. Pacjenci często nie podejmują decyzji o uzupełnieniu brakującego zęba, gdy ubytek powstał w tylnej części jamy ustnej. Brak zęba nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, ani nie utrudnia spożywania posiłków. Jednak zwykle nieuzupełniony brak zęba prowadzi do poważnych konsekwencji: sąsiednie i przeciwstawne zęby zaczynają się przemieszczać, dochodzi do zmian w zgryzie (w okluzji), co może być z kolei przyczyną zmian w stawach skroniowo-żuchwowych. Przy braku większej ilości zębów może nawet zmienić się profil twarzy, a zmarszczki są pogłębione i uwydatnione.
Brakujące zęby to także zaburzona estetyka oraz kłopoty w rozdrabnianiu pokarmów, a co za tym idzie – kłopoty z przewodem pokarmowym. Dlatego każdy taki przypadek warto skonsultować z protetykiem – specjalistą od uzupełniania braków w uzębieniu. Klinika Akademii Stomatologii w Łodzi zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie protetyki.
Najczęstszą przyczyną utraty zęba jest nieleczona próchnica i choroby dziąseł. Na szczęście współcześnie protetyka poczyniła znaczne postępy, dzięki czemu możemy zapomnieć o niewygodnych protezach mocowanych za pomocą kleju – Łódź oczywiście nie jest wyjątkiem na mapie świata i zapewnia swoim mieszkańcom najwyższą klasę opieki protetycznej.
Rodzaje uzupełnień protetycznych
Możemy wyróżnić trzy grupy uzupełnień protetycznych:
Protezy stałe
To taki rodzaj uzupełnień protetycznych, które są cementowane na stałe w ustach pacjenta. Możemy za ich pomocą odbudować brak pojedynczego zęba lub niezbyt rozległe braki zębowe.
Protezy ruchome
To uzupełnienia, które pacjent wyjmuje z jamy ustnej choćby do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Pozwalają na uzupełnienie rozległych braków zębowych.
Prace kombinowane
To uzupełnienia protetyczne ruchome, zaopatrzone w dodatkowe elementy utrzymujące protezę w ustach pacjenta, takie jak np. zasuwy czy zatrzaski.
Najlepszymi rozwiązaniami dla pacjenta są uzupełnienia stałe. Lekarz protetyk cementuje je na stałe w ustach pacjenta. Dają wyjątkowy komfort żucia czy mówienia. Pacjent szybko się do nich adoptuje. Współczesna protetyka pozwala na wykonanie takich prac z różnych rodzajów bardzo wytrzymałej ceramiki, dzięki czemu są one nie tylko estetyczne, ale i bardzo trwałe.
Uzupełnienia stałe
Inlay/Onlay (z angielskiego) albo po polsku nakład – to stałe uzupełnienie, które nowoczesna protetyka zaleca przy rozległej utracie tkanek zęba. Jeśli wykonanie klasycznego wypełnienia nie jest możliwe – lekarz protetyk decyduje o wykonaniu nakładu. Przygotowuje ząb i pobiera wycisk. W naszej łódzkiej placówce zamiast tradycyjnych wycisków pobieramy skan takiego zęba (technologia CAD/CAM). Na jego podstawie protetyk wykonuje w komputerze wirtualny projekt przyszłego nakładu, a następnie drogą internetową wysyła go do frezarki, która w ciągu kilku – kilkunastu minut wycina nakład. W ciągu godziny nakład jest gotowy do zacementowania i można to zrobić nawet tego samego dnia.
Pierwszy trzonowiec z rozległym ubytkiem. W drugim trzonowcu wypełnienie amalgamatowe.
Pierwszy trzonowiec przygotowany pod nakład. W drugim trzonowcu wypełnienie amalgamatowe zostało wymienione na kompozytowe.
Nakład wykonany w laboratorium na modelu gipsowym.
Nakład wykonany w laboratorium zacementowany w ustach pacjenta.
Korona – to stałe uzupełnienie, które nowoczesna protetyka zaleca gdy ubytek tkanek jest wyjątkowo duży. Wówczas protetyk musi zlecić wykonanie korony. Można ją wykonać w tradycyjny sposób na podstawie wycisków, lub w technologii CAD/CAM – na podstawie skanu, a później projektu 3D i wyfrezować z wybranego materiału.
Górna jedynka przygotowana pod koronę ceramiczną.
Korona pełnoceramiczna.
Przymiarka korony.
Korona pełnoceramiczna zacementowana na jedynce.
Most – to stałe uzupełnienie, które pozwala protetykowi na uzupełnienie braków pomiędzy naturalnymi zębami pacjenta. Na oszlifowane zęby zakładane są korony, które połączone są przęsłem – elementem odbudowującym brakujące zęby.
Protetyk przygotowuje ząb lub zęby, które w tej metodzie wymagają dodatkowego szlifowania, i pobiera wycisk. Do czasu następnej wizyty, pacjent dostaje uzupełnienie tymczasowe, która kształtem nie odbiega od docelowego, jednak jest wykonana z innego, tymczasowego materiału. Wycisk jest przesyłany do laboratorium Kliniki Akademii Stomatologii w Łodzi i tam, na podstawie wykonanego z niego modelu, technik przygotowuje pracę. Nowoczesna protetyka pozwalana skrócenie tego procesu. W naszej klinice lekarz protetyk zamiast wycisku pobiera skan. Cyfrowy obraz jamy ustnej pacjenta może znaleźć się w laboratorium niemal w tej samej chwili. Wiele elementów prac protetycznych wykonuje się teraz cyfrowo, przy udziale komputerowego planowania. To osiągnięcie współczesnej protetyki w zdecydowany sposób przyśpiesza wykonanie pracy.
Nowoczesna protetyka proponuje rozwiązania bez metalu, na strukturze cyrkonowej, pozwalające odbudować zęby nie tylko w sposób funkcjonalny ale i estetyczny, nie różniący się wizualnie od naturalnych zębów. Są to także rozwiązania bezpieczne, biozgodne, nie dające odczynów alergicznych, tak jak to ma miejsce w przypadku prac na metalu.
Praca zwykle wymaga przymiarki. Dopiero gdy pacjent zaakceptuje kształt, kolor i przyleganie – lekarz protetyk może oddać pracę pacjentowi.
Uzupełnienia ruchome
Protezy akrylowe
Wykonane z twardego sztucznego tworzywa, odtwarzające braki przy bezzębiu. Utrzymują się w ustach dzięki sile przyssania, dlatego muszą mieć szeroki zakres, by siły przyssania były duże.
Ich utrzymanie w ustach pacjenta można polepszyć stosując różnego rodzaju zaczepy na implantach. Przy takich rozwiązaniach protetycznych można ograniczyć płytę protezy (zmniejszyć jej rozmiar).
Protezy szkieletowe
Lekka, ażurowa metalowa konstrukcja stanowi podstawę tej protezy. Do jej lepszego funkcjonowania protetyk często wykonuje pacjentowi korony na jego własnych zębach. W tych koronach frezuje się specjalne łoża dla protezy szkieletowej.
Pacjent ze starą protezą wyjmowaną
Pacjent z nową protezą wyjmowaną wykonaną w Klinice Akademii Stomatologii
Zakres naszych usług protetycznych:
- odbudowa zęba na wkładzie z włókna szklanego,
- korony pełnoceramiczne,
- korony i mosty ceramiczne na podbudowie cyrkonowej,
- korony i mosty ceramiczne na złocie,
- korony i mosty ceramiczne na metalu,
- protezy szkieletowe i protezy szkieletowe na zatrzaskach,
- protezy akrylowe.
Zobacz również: leczenie okluzji | cyfrowe projektowanie uśmiechu | stomatologię estetyczną | skaner wewnątrzustny