Piaskowanie zębów to zabieg, który każdy pacjent może wykonać w naszej klinice w Łodzi. Podczas piaskowania, stomatolog lub wykwalifikowana higienistka usuwa z zębów osady oraz płytkę nazębną. Zabieg ten pomaga uporać się z przebarwieniami po kawie, herbacie czy nikotynie. Piaskowanie nie jest jednak tym samym, co wybielanie zębów. Piaskowanie usuwa przebarwienia zewnętrzne, osady i złogi z trudno dostępnych miejsc, a wybielanie zębów rozjaśnia trwałe przebarwienia wewnątrz zęba.
Jak przebiega piaskowanie zębów?
Piaskowanie w naszej łódzkiej klinice wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego piaskarką stomatologiczną. Takie „czyszczenie” zębów polega na wykorzystaniu wody pod ciśnieniem wymieszanej z bardzo drobnym proszkiem (piaskiem). Piasek ten może mieć różny skład. Najczęściej stosuje się piasek z dwuwęglanem sodu, piasek z węglanem wapnia czy glicynę.
Pacjent może wybrać sobie smak stosowanego piasku, by efekt po czyszczeniu był jeszcze przyjemniejszy.
Piaskowanie zębów nie jest skomplikowanym zabiegiem. W naszej klinice w Łodzi trwa przeważnie od 15 do 30 minut, w zależności od tego, jak wiele osadów nagromadziło się na zębach pacjenta i jak trudno się je usuwa.
Co daje piaskowanie zębów?
Zabieg nie tylko oczyszcza jamę ustną i poprawia estetykę uśmiechu, ale ponadto pozwala na dokładną ocenę ewentualnych ubytków próchnicowych na oczyszczonych powierzchniach zębów. W przypadku wystąpienia przeciwwskazań do zastosowania piaskarki stomatologicznej (takich jak na przykład rany w jamie ustnej, astma oskrzelowa i inne zaburzenia czynności płuc, soczewki kontaktowe lub uczulenie na jeden ze środków używanych podczas zabiegu), lekarz stomatolog decyduje się na skorzystanie z past ściernych, które również czyszczą powierzchnię zębów z osadów.
Czy samo piaskowanie zębów wystarcza, żeby je oczyścić ze złogów?
Złogi, które nagromadziły się na zębach, mogą być różnego rodzaju. Osady i miękkie złogi naddziąsłowe usuwane są piaskarką. Jednak gdy złogi są większe i twarde, konieczny jest zabieg zwanym skalingiem, czyli zdejmowaniem z zębów kamienia nazębnego.
Skaling naddziąsłowy to metoda oczyszczenia zębów z kamienia nazębnego naddziąsłowego. W przebiegu tego zabiegu używa się ultradźwiękowych skalerów. Rozrusznik serca, pourazowe odklejanie siatkówki oka, ciąża to jednak przeciwwskazania do wykonania skalingu z użyciem urządzeń ultradźwiękowych. W takich przypadkach używa się skalerów ręcznych.
Skaling poddziąsłowy, zwany głębokim, polega na ręcznym usunięciu kamienia nazębnego poddziąsłowego z korzeni zębów połączeniu z ich polerowaniem. W tej technice lekarz używa kiret– specjalistycznych narzędzi dentystycznych.
Choć zabieg ten raczej nie boli, pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort. Podczas zabiegu, szczególnie kiedy lekarz stomatolog ściąga płytkę nazębną, dziąsła mogą krwawić – czasem krwawienie może być intensywne.
Dlaczego warto regularnie wykonywać zabieg piaskowania zębów?
Po jedzeniu na zębach osadzają się resztki jedzenia, a także martwe komórki błony śluzowej. To doskonała pożywka dla namnażających się bakterii. Obecność bakterii może prowadzić do zapalenia dziąseł, a w konsekwencji kości, w której tkwi ząb. Zaawansowana postać zapalenia dziąseł, parodontoza, prowadzi do rozchwiania i utraty zębów. Dlatego właśnie, żeby uniknąć problemu, lepiej regularnie dokonywać higienizacji jamy ustnej, która polega na przeprowadzeniu raz na 6 miesięcy skalingu i piaskowania zębów. Koniecznie odwiedź naszą klinikę w Łodzi i umów się do wykwalifikowanej higienistki na profesjonalne piaskowanie zębów.