Piaskowanie zębów to zabieg, który każdy pacjent może wykonać w naszej klinice w Łodzi. Podczas piaskowania, stomatolog lub wykwalifikowana higienistka usuwa z zębów osady oraz płytkę nazębną. Zabieg ten pomaga uporać się z przebarwieniami po kawie, herbacie czy nikotynie. Piaskowanie nie jest jednak tym samym, co wybielanie zębów. Piaskowanie usuwa  przebarwienia zewnętrzne, osady i złogi z trudno dostępnych miejsc, a wybielanie zębów rozjaśnia trwałe przebarwienia wewnątrz zęba.

Jak przebiega piaskowanie zębów?

Piaskowanie w naszej łódzkiej klinice wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego piaskarką stomatologiczną. Takie „czyszczenie” zębów polega na wykorzystaniu wody pod ciśnieniem wymieszanej z bardzo drobnym proszkiem (piaskiem). Piasek ten może mieć różny skład. Najczęściej stosuje się piasek z dwuwęglanem sodu, piasek z węglanem wapnia czy glicynę.

Pacjent może wybrać sobie smak stosowanego  piasku, by efekt po czyszczeniu był jeszcze przyjemniejszy.

Piaskowanie zębów nie jest skomplikowanym zabiegiem. W naszej klinice w Łodzi trwa przeważnie od 15 do 30 minut, w zależności od tego, jak wiele osadów nagromadziło się na zębach pacjenta i jak trudno się je usuwa.

Co daje piaskowanie zębów?

Zabieg nie tylko oczyszcza jamę ustną i poprawia estetykę uśmiechu, ale ponadto pozwala na dokładną ocenę ewentualnych ubytków próchnicowych na oczyszczonych powierzchniach zębów. W przypadku wystąpienia przeciwwskazań do zastosowania piaskarki stomatologicznej (takich jak na przykład rany w jamie ustnej, astma oskrzelowa i inne zaburzenia czynności płuc, soczewki kontaktowe lub  uczulenie na jeden ze środków używanych podczas zabiegu), lekarz stomatolog decyduje się na skorzystanie z past ściernych, które również czyszczą powierzchnię zębów z osadów. 

Czy samo piaskowanie zębów wystarcza, żeby je oczyścić ze złogów?

Złogi, które nagromadziły się na zębach, mogą być różnego rodzaju. Osady i miękkie złogi naddziąsłowe usuwane są piaskarką. Jednak gdy złogi są większe i twarde, konieczny jest zabieg zwanym skalingiem, czyli zdejmowaniem z zębów kamienia nazębnego.

Skaling naddziąsłowy to metoda oczyszczenia zębów z kamienia nazębnego naddziąsłowego. W przebiegu tego zabiegu używa się ultradźwiękowych skalerów. Rozrusznik serca, pourazowe odklejanie siatkówki oka, ciąża to jednak przeciwwskazania do wykonania skalingu z użyciem urządzeń ultradźwiękowych. W takich przypadkach używa się skalerów ręcznych.

Skaling poddziąsłowy, zwany głębokim, polega na ręcznym usunięciu kamienia nazębnego poddziąsłowego z korzeni zębów połączeniu z ich polerowaniem. W tej technice lekarz używa kiret– specjalistycznych narzędzi dentystycznych.

Choć zabieg ten raczej nie boli, pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort. Podczas zabiegu, szczególnie kiedy lekarz ściąga płytkę nazębną, dziąsła mogą krwawić – czasem krwawienie może być intensywne.

Dlaczego warto regularnie wykonywać zabieg piaskowania zębów?

Po jedzeniu na zębach osadzają się resztki jedzenia, a także martwe komórki błony śluzowej. To doskonała pożywka dla namnażających się bakterii. Obecność bakterii  może prowadzić do zapalenia dziąseł, a w konsekwencji kości, w której tkwi ząb. Zaawansowana postać zapalenia dziąseł,  parodontoza, prowadzi do rozchwiania i utraty zębów. Dlatego właśnie, żeby uniknąć problemu, lepiej regularnie dokonywać higienizacji jamy ustnej, która polega na przeprowadzeniu raz na 6 miesięcy skalingu i piaskowania zębów. Koniecznie odwiedź naszą klinikę w Łodzi i umów się do wykwalifikowanej higienistki na profesjonalne piaskowanie zębów.

Call Now ButtonZadzwoń