W Akademii Stomatologii wykorzystujemy do leczenia gaz rozweselający (podtlenek azotu). Stosujemy go głównie u dzieci, ale zdarzają się dorośli, którzy chcą skorzystać z tej formy premedykacji przed zabiegiem.

Podstawowym działaniem podtlenku azotu jest redukcja uczucia lęku i niepokoju. Uzyskane w ten sposób rozluźnienie i uspokojenie pozwala na sprawne przeprowadzenie zabiegu u pacjenta, który odczuwa lęk przed zabiegiem stomatologicznym.

Podtlenek azotu ma także niewielkie działanie przeciwbólowe – po jego podaniu u części pacjentów nie jest potrzebne znieczulenie, a leczenie przebiega bezboleśnie. Jeśli jednak znieczulenie jest konieczne – można je podać bez problemu, gdyż zrelaksowany i rozluźniony pacjent nie czuje już przed nim żadnych obaw.

Gaz podawany jest przez nos, przez specjalną maseczkę, przez cały czas trwania zabiegu. Jest bezpieczny, gdyż nie kumuluje się w organizmie i nie reaguje z podawanymi lekami. Może być stosowany u dzieci z astmą i uczuleniami na leki lub pokarmy.

Dzieci zwykle szybko adoptują się do leczenia w sedacji. Bardzo dobrze znoszą zabiegi i chętnie przychodzą do dentysty. Podtlenek azotu pozwala na bezpieczne i bezstresowe przeprowadzenie małego pacjenta przez najtrudniejszy okres w leczeniu stomatologicznym, czyli między 3 a 6-7 rokiem życia.

Po tym czasie dzieci zwykle same rezygnują z maseczki i odważnie zaczynają leczenie bez dodatkowej premedykacji i bez lęku przed stomatologiem.