Choć lepiej zapobiegać niż leczyć choroby zębów, w niektórych przypadkach potrzebna jest interwencja specjalisty, jakim jest chirurg stomatolog. Nasza klinika posiada szeroką ofertę zabiegów chirurgii stomatologicznej skierowaną do mieszkańców Łodzi, a także dla osób odwiedzających Łódź.

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Jest to dziedzina stomatologii polegająca na wykonywaniu w warunkach ambulatoryjnych drobnych zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest usuwanie zębów mądrości. Częstym zabiegiem chirurgicznym jest też nacinanie ropni czy usuwanie zębów stałych. Chirurg stomatolog może przeprowadzić zabieg usuwania zębów zatrzymanych i torbieli.

Do specjalistycznych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa i chirurga szczękowego wliczają się także leczenie wybitych zębów, nastawianie zwichnięć żuchwy, chirurgiczne leczenie torbieli, leczenie zmian przerostowych, leczenie chorób ślinianek i wiele innych.

Zabiegi wykonywane przez chirurga stomatologicznego wspomagają inne dziedziny stomatologii. Takie interdyscyplinarne podejście gwarantuje najlepsze efekty leczenia. Chirurgia stomatologiczna przygotowuje pacjenta do leczenia ortodontycznego, protetycznego, implantologicznego czy estetycznego.

Jak zwykle wyglądają zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej w naszej klinice w Łodzi?

Zabieg poprzedza zebranie dokładnego wywiadu i badanie. Jeśli masz choroby ogólne takie jak cukrzyca, zmniejszona krzepliwość krwi, nadciśnienie, nadczynność tarczycy – chirurg stomatolog uwzględni to przy planowaniu i prowadzeniu leczenia. Przebieg leczenia i  najważniejsze elementy postępowania pooperacyjnego są zawsze omawiane. Możesz zadawać pytania i uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat przebiegu leczenia. Dopiero wtedy chirurg stomatolog zaprosi Cię na zabieg.

Czy zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej są bolesne?

Pacjenci często obawiają się bólu podczas zabiegu chirurgicznego. Niesłusznie. Chirurg stomatolog podaje znieczulenie dobrane mocą i składem do zaplanowanego zabiegu i ewentualnych chorób ogólnych pacjenta. Cały zabieg przebiega więc bezboleśnie. Chirurg stomatolog przygotowuje także zestaw ewentualnych leków do stosowania po zabiegu. W naszej łódzkiej klinice każdy pacjent po zabiegu otrzymuje na piśmie informacje na temat postępowania pooperacyjnego.

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

Nieco inną specjalnością jest chirurg szczękowy. Chirurgia szczękowa jest połączeniem chirurgii ogólnej i chirurgii stomatologicznej, a także traumatologii, chirurgii plastycznej i onkologii. Chirurg szczękowy przeprowadza operacje gnatyczne przy niedających się leczyć aparatem wadach zgryzu. Zajmuje się także urazami w obrębie głowy i czaszki, a także operuje nowotwory w tym obszarze.

Jakie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej przeprowadzane są w naszej klinice w Łodzi?

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej:

 • ekstrakcja zęba,
 • ekstrakcja zęba zatrzymanego,
 • ekstrakcja zęba mądrości,
 • chirurgiczna ekstrakcja zęba mądrości.

Zabiegi z zakresu chirurgii implantologicznej:

 • przeszczep / augmentacja kości,
 • podniesienie dna zatoki szczękowej,
 • wszczepienie implantu.

Zabiegi z zakresu periodontologii:

 • pokrycie recesji.

Zabiegi z zakresu endodoncji mikroskopowej:

 • resekcja wierzchołka korzenia,
 • zamknięcie resorpcji,
 • wydłużenie korony klinicznej.