Stomatologia zachowawcza zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem ubytków próchnicowych.
Co to jest próchnica?
Próchnica jest chorobą bakteryjną, której objawem są ubytki próchnicowe (potocznie przez pacjentów nazywane „dziurami”). Próchnica jest powszechną chorobą. W grupie dorosłych Polaków obejmuje 100% populacji!Żeby ta choroba mogła się rozwijać potrzebne są trzy rzeczy: ząb, bakterie oraz pożywienie dla bakterii.
ZĄB. Żeby występowała choroba próchnicowa pacjent musi mieć zęby. Zatem… jeśli by ich nie miał… Tak, to może brzmi śmiesznie, ale jeśli pozbędziesz się wszystkich zębów, problem próchnicy przestanie istnieć! Ale chyba nie o to chodzi.
Pierwsze objawy próchnicy na powierzchni zębów to niewielkie białawe plamy. To oznaka odwapnienia, które jest procesem w pełni odwracalnym.
W naszej klinice specjaliści stomatologii zachowawczej do badania i leczenia pacjenta wykorzystują lupy i mikroskopy. To umożliwia wykrycie wczesnego stadium próchnicy i działanie już na tym etapie.
Jeśli plama próchnicowa nie zostanie wykryta wcześnie, proces postępuje i dochodzi do powstania ubytku (czyli „dziury”). Ubytek może długo rozwijać się bez jakichkolwiek dolegliwości i bywa niezauważony przez długi czas. Dlatego ważne są systematyczne wizyty kontrolne. Wykrycie ubytku we wczesnym stadium umożliwia szybszy i prostszy proces leczenia, dzięki stomatologii zachowawczej.
BAKTERIE. Bakterie w Twojej jamie ustnej pojawiły się bardzo wcześnie, bo już w pierwszych miesiącach życia. Od tamtej pory stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia Twoich zębów. Dlatego usuwasz je z jamy ustnej dwa razy dziennie za pomocą tych wszystkich- nudnych czasami- zabiegów higienicznych, takich jak szczotkowanie i nitkowanie. Jeśli zapominasz o umyciu zębów albo zwyczajnie Ci się nie chce, bakterie zalegają na ich powierzchni i powodują odwapnienie, które z czasem przekształca się w ubytek („dziurę”).
WĘGLOWODANY/CUKRY, czyli pożywienie dla bakterii. Wymienić tu należy glukozę, sacharozę, laktozę, maltozę i skrobię. Gdzie je znajdziesz? W słodyczach, ciastkach, cukierkach, słodzonych gumach do żucia, napojach gazowanych. Ale uważaj! Jest także cichy zdrajca: Cukier Ukryty. Znajdziesz go w produktach powszechnie uważanych za zdrowe czyli w jogurtach, serkach, płatkach śniadaniowych, muesli czy sokach owocowych.„Dokarmianie” bakterii czyli spożywanie cukrów powoduje spadek pH w ustach. W kwaśnym środowisku bakterie działają intensywnie, powodując szybką demineralizację i powstanie lub powiększanie się ubytku.
Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem takich ubytków. Jeśli zgłaszasz się systematycznie na wizyty kontrolne i lekarz ma szansę znaleźć ubytek próchnicowy we wstępnej fazie jego powstawania. Możliwe jest wówczas leczenie bez borowania, w ramach stomatologii zachowawczej. Specjaliści z Kliniki Akademii Stomatologii stosują metodę, w której za pomocą specjalnego preparatu ponownie uwapniają zdemineralizowane tkanki. Przy zachowaniu odpowiedniej diety i higieny problem już nie wróci.
Jeśli jednak doszło do powstania większego ubytku – można go wypełnić. Robi się to, by przywrócić zębowi prawidłową funkcję i by nie dopuścić do pogłębiania się procesu próchnicowego. Czy to boli? Ależ skąd! W Klinice Akademii Stomatologii wszystkie procedury wykonuje się w znieczuleniu komputerowym, by zapewnić Ci komfortowe, bezbolesne leczenie. Lekarze wykorzystują mikroskopy i lupy, by dokładnie oczyścić ząb i precyzyjnie założyć wypełnienie.
Ubytek próchnicowy w zębie trzonowym
Ubytek po opracowaniu
Ubytek po wypełnieniu
Stomatologia zachowawcza – zakres usług:
- badania stomatologiczne,
- konsultacje i plan leczenia,
- leczenie próchnicy zębów,
- wypełnianie ubytków kompozytami światłoutwardzalnymi,
- odbudowę korony zęba,
- leczenie endodontyczne – leczenie kanałowe,
- badania kontrolne,
- profesjonalna profilaktyka dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.