Implanty zębów to jeden z bardziej komfortowych sposobów  uzupełnienia brakujących zębów. Implantolog może skorzystać z tego rozwiązania w odbudowie brakujących pojedynczych zębów, a także wielu zębów. Można je wykorzystać do odbudowy zębów przy całkowitym ich braku. Implanty zębów mogą wtedy być podstawą do mostów protetycznych lub stanowić utrzymanie dla protez. Jest to ważne zwłaszcza dla pacjentów, u których warunki w jamie ustnej nie pozwalają na wygodne noszenie protez. Łódź oferuje szeroką ofertę implantologiczną.

Jak można uzupełnić brakujący ząb?

Nowoczesna stomatologia pozwala na uzupełnienie braku pojedynczego zęba na kilka sposobów – w zależności od warunków w ustach pacjenta oraz od lokalizacji braku: za pomocą mostu protetycznego, mostu AET lub implantu.

1. Klasyczne podejście wiąże się z koniecznością oszlifowania dwóch sąsiednich zębów. Te dwa sąsiadujące z luką zęby to filary. Wykonuje się na nie korony, do których dołączony jest brakujący ząb czyli przęsło. Takie rozwiązanie nosi nazwę mostu protetycznego.

most protetyczny

2. W przednim odcinku, tam gdzie podczas jedzenia działają mniejsze siły, szlifowanie można nieco ograniczyć. Na obu sąsiadujących z luką zębach wykonuje się małe zaczepy i na nich zawiesza brakujący ząb. Takie rozwiązanie nosi nazwę mostu AET.

3. Implanty zębów pozwalają na zachowanie w niezmienionej postaci sąsiadującego z nimi naturalnego uzębienia pacjenta. Implantolog nie ingeruje w zdrowe zęby by odtworzyć te utracone – tak, jak ma to miejsce w technikach klasycznych z wykorzystaniem mostów protetycznych czy mostów AET. W Klinice Akademii Stomatologii w Łodzi pacjenci nie muszą już decydować się na szlifowanie zdrowych zębów, by przygotować “rusztowanie” pod most. Implant pozwala odtworzyć uśmiech z zachowaniem własnych zębów pacjenta. W miejsce brakującego zęba, implantolog wprowadza śrubę implantu, a do niej przykręca koronę zęba.

implant wprowadzony w miejsce brakującego zęba

Co to jest implant zęba?

Implant to niewielka tytanowa śruba. Nie bez powodu implanty zębów wykonywane są właśnie z tytanu. Uważany jest on  za najbardziej biokompatybilny metal ze względu na jego odporność na korozję w płynach ustrojowych, bio-obojętność, ma zdolność do integracji z kością i bardzo wysoką wytrzymałość.

budowa implantu zęba

Jakie implanty zębów są najlepsze?

To trudne pytanie i nie ma na nie odpowiedzi. Przy wyborze implantów dla naszych pacjentów kierujemy się kilkoma wytycznymi.

  1. Wiemy, że dziś wszczepiony implant będzie z Tobą przez następne 10, 20, 30 a może 40 lat.
  2. Sam implant raczej nie będzie potrzebował wymiany, ale przykręcona do niego korona na pewno tak. Nic nie jest w stanie funkcjonować 20 lat bez naprawy. Pomyśl o swoim samochodzie, telewizorze lub telefonie komórkowym.
  3. Firma, która produkuje implanty zębów musi być rzetelna i wiarygodna. Musi dostarczać części protetyczne do swoich implantów przez następne dziesięciolecia.
  4. Pacjenci wybierając Klinikę Akademii Stomatologii w Łodzi obdarzają nas zaufaniem, którego nie możemy zawieść. Dlatego nasi implantolodzy wybrali szwajcarską precyzję i innowacyjność. Szwajcarski bank, szwajcarski zegarek, szwajcarski scyzoryk i szwajcarski implant. Synonimy jakości, precyzji, rzetelności i zaufania.

Implanty zębów szwajcarskiej firmy Thommen Medical wytwarzane są w fabryce w samym sercu Szwajcarii, ojczyźnie najlepszych na świecie zegarków i godnych zaufania banków. To miejsce odróżnia Thommen Medical od konkurencji. Dzięki wysokiej jakości, Thommen gwarantuje 100% kontroli nad najważniejszymi elementami produkcji.

szwajcarskie implanty zębów

Kiedy najlepiej zdecydować się na implantację?

Implant najlepiej wszczepić pomiędzy 8 a 12 tygodniem od usunięcia zęba. Właśnie w tym okresie w przestrzeni powstałej po usunięciu zęba powstaje nowa kość, natomiast proces zaniku tkanki kostnej jeszcze się nie rozpoczyna. Wszczepienie tytanowej śruby (pełniącej funkcję nowego korzenia dla przyszłego implantu zęba) w tym okresie powoduje, że kość szczęki zostaje pobudzona do zagęszczenia i regeneracji. Po tym zabiegu implantolog pozostawia organizmowi pacjenta czas na przeprowadzenie integracji implantu, która trwa od 6 tygodni do 8 miesięcy. Po jego zakończeniu na śrubie mocowana jest porcelanowa korona, co idealnie odtwarza kształt utraconego zęba.

Czy każdy dentysta może usunąć ząb, który ma zostać zastąpiony implantem?

Usunięcie zęba przed zabiegiem wprowadzenia implantu to niezwykle precyzyjny zabieg. Trwa czasem dłużej niż sama implantacja. Musi być przeprowadzony w taki sposób, by nie uszkodzić kości, która będzie potem potrzebna podczas procedury wprowadzania implantu. Najlepiej, by ten zabieg przeprowadził lekarz, który potem będzie wszczepiał implant zęba czyli implantolog. Dbałość o każdy milimetr kości jest niezwykle ważna, gdyż pozwala oszczędzić pacjentowi kosztownych zabiegów regeneracyjnych.
Czy każdy pacjent może mieć implanty zębów?

Jest bardzo mało ograniczeń w tym zakresie i są one w dużej mierze przejściowe. Można je podzielić na dwie grupy:

  1. Miejscowe
  2. Ogólne

1. Przyczyny miejscowe:

a) brak odpowiedniej ilości kości. Implantolog przed zabiegiem na podstawie tomografii komputerowej ocenia ilość kości we wszystkich wymiarach. Jeśli jej ilość jest niewystarczająca – można ją uzupełnić przeprowadzając zabieg regeneracyjny.

b) brak odpowiedniej ilości tkanki miękkiej. Implantolog w trakcie zabiegu implantacji lub jakiś czas po nim może wykonać dodatkowe zabiegi np. przeszczep tkanek miękkich, w celu poprawy miejscowych warunków dla prawidłowego funkcjonowania implantu zęba.

2. Przyczyny ogólne:

a) nieustabilizowana cukrzyca

b) aktywna choroba nowotworowa

c) chemio i radioterapia

d) niektóre choroby reumatoidalne

e) zaawansowana osteoporoza

Czy wszczepianie implantu boli?

Nie! Wszczepienie implantu zęba to precyzyjny zabieg, podczas którego pacjent nie może się ruszać. Dlatego bardzo dokładnie znieczulamy pacjenta znieczuleniem miejscowym na czas trwania zabiegu. Leczenie przebiega sprawnie i bezboleśnie, gdy jest przeprowadzane przez doświadczonego implantologa.

Jest możliwe także podanie pacjentowi leku w celu zmniejszenia lęku i niepokoju związanego z procedurą implantacji. Dzięki temu pacjent przesypia zabieg.

Czy implanty zębów są na całe życie?

Jeżeli pacjent zadba o higienę jamy ustnej, żywotność implantów zębów jest nieograniczona. Musimy jednak pamiętać, aby co najmniej dwa razy w roku wykonywać czyszczenie implantów w gabinecie stomatologicznym, a także chodzić na regularne kontrole do dentysty – dokładnie tak jak w przypadku naszych naturalnych zębów.

Implant zęba, tak samo jak zwykły ząb, jest narażony na infekcje otaczających go dziąseł. Nieleczone zapalenie może doprowadzić do utraty implantu. Klinika Stomatologii w Łodzi oferuje swoim pacjentom pełny zakres usług w tej dziedzinie – zarówno w przypadku naturalnych zębów jak i implantów zębów.

Implanty w Łodzi

Nasza Klinika Stomatologii w Łodzi specjalizuje się w implantach zębów. Nasi specjaliści wciąż poszerzają swoją wiedzę konsultując się z implantologami z całego świata – dzięki temu są wstanie wdrożyć bezbolesne techniki leczenia z troską o zdrowie i uśmiech pacjenta.

Implanty w Łodzi, w naszej klinice to jakość i piękny uśmiech, bo wiemy, że ten powinien pozostać z tobą na zawsze. Jeśli nie jesteś pewien, czy implanty są dla ciebie, pomożemy wyjaśnić krok po kroku na czym polega zabieg oraz jak należy się do niego przygotować.

Implanty w Łodzi są również u nas – ciesz się pięknym i zdrowym uśmiechem każdego dnia!