- ul. Obywatelska 100, Łódź
- +48 607 171 369
- pon. – pt. 8.00-21.00
Sposoby na białe zęby – jest ich całkiem sporo.
Jeśli marzysz o białych zębach i zastanawiasz się, jaką metodę wybrać, aby mieć wymarzony, biały uśmiech, jesteś w najlepszym miejscu – z tego artykułu dowiesz się wszystkiego,
co pomoże podjąć Ci decyzję.
Można by powiedzieć, że zęby są białe. Jednak jak to z kolorami bywa, biel ludzkich zębów ma różne odcienie. Naturalna skala kolorystyczna naszych zębów zawiera aż 16 kolorów. Na pierwszy rzut oka prawie się od siebie nie różnią. Jednak wprawne oko dostrzeże tutaj różne zabarwienia: domieszkę żółtego, szarości, różowego…No i przede wszystkim różni je JASNOŚĆ. A przecież często to właśnie JASNE czyli białe zęby to marzenie wielu z nas.
Rodzice i dziadkowie
Jak widzisz na powyższej skali – naturalne odcienie zębów różnią się między sobą jasnością. Kolor dostajesz od swoich przodków, bo jest on zakodowany w Twoich genach. Zatem nie jest to niczyja wina lub zasługa – tak po prostu jest. I nie masz na to wpływu.
Choroby i leki
Do niedawna często stosowanym antybiotykiem była tetracyklina. Podawana kobietom w ciąży w ostatnim trymestrze albo dzieciom do 12 r. ż. powodowała szare lub szarobrązowe przebarwienia zębów.
Bakterie
Najczęstszą chorobą jamy ustnej jest próchnica. Pacjenci nazywają ją „dziury w zębach”. Istotnie – ubytki czyli „dziury” w zębach są jej objawem. Chorobę wywołują bakterie próchnicotwórcze, mieszkające w ślinie.
Początkowym stadium próchnicy (czyli wczesną fazą „dziury”) jest odwapnienie szkliwa. Widoczne jest jako początkowo biała plama. Z czasem, w mikro zagłębieniach tej plamy, odkładają się pigmenty, sole mineralne, produkty przemiany materii bakteryjnej. Dochodzi do zmiany zabarwienia z białego na żółty, brązowy lub nawet czarny. Jeśli proces chorobowy dalej się nie rozwinie – przebarwiona plama na stałe pozostaje na powierzchni szkliwa. Jeśli proces postępuje w głąb zęba – rozpadowi ulegają tkanki wewnątrz zęba i one także ulegają przebarwieniom. To miejsce wygląda na żółte, szarawe, brązowe a nawet czarne.
Osady
Niektóre powierzchnie zęba mogą być trudne do oczyszczania. Są zwykle trudno dostępne na skutek lokalizacji (ząb jest bardzo daleko) albo wady zgryzu.
Niektóre powierzchnie zęba są bardziej chropowate niż inne. Są to miejsca, na których chętnie gromadzą się osady i pigmenty z jedzenia zwłaszcza, jeśli dieta obfituje w takie produkty jak czarna herbata, czerwone wino, kurkuma, soki z ciemnych owoców i warzyw, preparaty żelaza. Osady zatrzymują się także w przestrzeniach międzyzębowych, gdy pacjent nie stosuje nici dentystycznych lub szczotek międzyzębowych.
Kamień
Bakterie osadzające się na zębach powinny być mechanicznie usuwane podczas codziennego mycia zębów. Jeśli tak się nie dzieje – zalegają i tworzą obfite złogi, które z czasem ulegają mineralizacji ( zwapnieniu). Tak powstaje kamień nazębny.
Świeży kamień ma kolor białawy lub lekko żółty i jest stosunkowo miękki. Po jakimś czasie staje się twardy, czarny i bywa bardzo trudny do usunięcia, gdyż mocno przywiera do powierzchni. Zalegając na powierzchni zębów lub między nimi powoduje ciemne przebarwienia.
Stare wypełnienia
Plamy, które widzisz na powierzchni swoich zębów to mogą być także stare wypełnienia (tzw. ”plomby”). Materiały używane w stomatologii z czasem ulegają przebarwieniom. I mimo, że po kilku latach nadal szczelnie zabezpieczają ząb, ich kolor jest daleki od ideału. Czasami jest też odwrotnie: kolor wypełnienia jest w porządku, ale straciło ono szczelność i na granicy zęba i wypełnienia powstaje przebarwienie.
Piaskowanie i właściwa higiena
Jeśli przyczyną są osady – trzeba zacząć od piaskowania. Zaczynamy od niego dlatego, że osady i miękkie złogi gromadzące się w obszarach dla pacjenta niewidocznych, mogą z czasem powodować stany zapalne. Są też świetnym miejscem do przyczepiania się kolejnych złogów.
W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych osobą zajmującą się zabiegami piaskowania, polerowania, fluoryzacji czy usuwania kamienia jest dyplomowana higienistka.
Na podstawie badania ocenia ilość i intensywność osadów i dobiera odpowiedni rodzaj piasku.
Piaskowanie wstępne wykonuje się piaskiem bardziej ściernym. Piaski mają różne gradacje i smaki, a te najbardziej preferowane przez pacjentów to smak miętowy i cytrynowy ☺.
Piasek wyrzucany jest wraz z wodą przez cieniutką dyszę pod dużym ciśnieniem. Jego zadaniem jest oczyszczenie trudno dostępnych zakamarków z miękkich złogów i przebarwiających osadów.
Po zabiegu podstawowego piaskowania higienistka – bo do niej należą te czynności – stosuje piasek do polerowania. Ten ostatni piasek ma nieco inny skład i wielkość ziaren. Jego podstawowym składnikiem jest glicyna, a wielkość ziaren nie przekracza 25 mikronów! Ten piasek praktycznie nie usuwa osadów, a jedynie poleruje, nie uszkadzając zębów ani wypełnień. Polerowanie jest ważne, bo nowe osady i złogi trudniej przyczepiają się do gładkiej, lśniącej powierzchni. Jeśli wypoleruje się zęby – oczyszczenie wystarcza na dłużej.
Na koniec na powierzchnię oczyszczonych zębów higienistka aplikuje fluor. Jego zadaniem jest wniknięcie w szkliwo i wzmocnienie jego struktury oraz zniesienie ewentualnej nadwrażliwości, która może powstać po zabiegu piaskowania.
Ale to nie koniec! Żeby spotkanie z higienistką było pełne – musi odbyć się instruktaż higieny! Higienistka pokazuje pacjentowi trudno dostępne miejsca, dobiera odpowiednie do ich czyszczenia akcesoria, uczy, jak prawidłowo myć zęby oraz – co najważniejsze-ustala częstotliwość wizyt. W zależności od problemu, ilości złogów i tego, jak pacjent samodzielnie radzi sobie z utrzymaniem higieny, wizyty mogą odbywać się raz na rok, albo raz na pół roku lub nawet raz na 3 miesiące!
Warto trzymać się tych wyznaczonych terminów, bo systematyczne usuwanie złogów i osadów to podstawowa profilaktyka innych, bardzo poważnych chorób jamy ustnej. No i warunek utrzymania białego uśmiechu! ☺
Piaskowanie jest zabiegiem połączonym często z zabiegiem usuwania kamienia (skalingiem). Jeśli pacjent nie ma kamienia – jest zabiegiem przeprowadzanym samodzielnie. Piaskowanie przeprowadza się również zawsze przed wybielaniem zębów.
Ile kosztuje piaskowanie?
Jeśli Twoje zęby wymagają tylko piaskowania, to wizyta kosztuje 350zł
Higienistka dobierze rodzaj piasku, poinstruuje, jak czyścić zęby i jakich past i szczotek używać, by osady gromadziły się wolniej.
Usuń kamień!
Żółte czy czarne złogi kamienia nie stanowią ozdoby. Nie dość, że same mogą szpecić, to jeszcze wywoływany przez nie stan zapalny powoduje zaczerwienienie i obrzęk dziąsła. A takie dziąsła także nie dodają uroku. W dodatku bakterie mieszkające w kamieniu powodują przykry zapach z ust.
To nie koniec zmartwień wynikających z posiadania kamienia nazębnego. Postępujący stan zapalny dziąseł obejmuje kość, w której tkwią zęby. Na skutek stanu zapalnego kość zanika, a ząb w niej tkwiący – chwieje się i wypada.
Dlatego nie ma na co czekać! Odkładający się kamień należy usuwać systematycznie. Zabieg wykonuje dyplomowana higienistka. Używa do tego ultradźwięków i ręcznych specjalnie zaprojektowanych narzędzi tzw. kiret. Zabieg jest zwykle bezbolesny, ale jeśli pacjent ma wyjątkową wrażliwość – można wykonać znieczulenie.
Ile kosztuje usuwanie kamienia?
Usuwanie kamienia połączone jest często z piaskowaniem i polerowaniem zębów.
Podczas wizyty, po przeanalizowaniu stanu Twoich dziąseł i zębów, higienistka dobiera odpowiednie zabiegi.
Procedura trwa godzinę i kosztuje 450zł
A może musisz wymienić wypełnienia?
Jeśli powodem Twojego zmartwienia są przebarwione wypełnienia lub ubytki próchnicowe – należy wyleczyć wszystkie dziury i wymienić wypełnienia na nowe. Ważne jest dobranie koloru wypełnień do koloru zęba. Stosowane obecnie materiały są tak doskonałe kolorystycznie, że niemal zawsze pozwalają na wykonanie niewidocznych wypełnień.
Ile kosztuje wypełnienie?
Cena wypełnienia (plomby) uzależniona jest od jej wielkości. Wszystkie wypełnienia wykonujemy ze światłoutwardzalnych materiałów japońskich lub włoskich producentów. Lekarz na wizycie poinformuje Cię o ostatecznym koszcie po przeanalizowaniu ilości i wielkości wypełnień.
Cena wypełnień waha się od 290 do 590zł.
Wybielanie to dobry pomysł, by zyskać zupełnie nowy look. Jeśli przyczyną Twoich zmartwień jest po prostu ciemny kolor zębów (albo może nie taki ciemny, ale chcesz mieć jaśniejszy), to po zabiegu piaskowania możesz wykonać wybielanie. Ten zabieg także przeprowadza higienistka. Przed zabiegiem wybielania zęby muszą być oczyszczone, a wszystkie ubytki wypełnione.
Wybielanie może być wykonane na dwa sposoby:
– Wybielanie gabinetowe
– Nocne wybielanie nakładkowe
Wybielanie gabinetowe proponujemy pacjentom którym się spieszy ☺ Wykonujemy je na przykład przed ślubami czy innymi ważnymi uroczystościami. Polecamy je też pacjentom, którzy z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą przebywać zbyt długo na „białej diecie”.
Wybielanie gabinetowe lampą Zoom składa się z czterech 15-minutowych sesji. Najpierw higienistka przygotowuje pacjenta zabezpieczając jego tkanki miękkie przed działaniem lampy. W drugim etapie nakłada na zęby preparat wybielający i aktywuje jego działanie za pomocą lampy Zoom. Po 15 minutach zdejmuje preparat i zakłada świeżą porcję, którą znów aktywuje lampą. Procedurę powtarza się zależnie od efektów 3 albo 4 razy. Po zabiegu wybielania pacjent otrzymuje do domu szyny wybielające, które powinien stosować jeszcze przez kilka nocy po zabiegu celem ustabilizowania uzyskanego efektu wybielania. I…voila! Efekt gotowy!
Nocne wybielanie nakładkowe może być wykonane u wszystkich innych pacjentów. Żel aplikowany jest na noc – po dokładnym umyciu i wynitkowaniu zębów. Do indywidualnie przygotowanej przezroczystej nakładki pacjent wprowadza żel – kropla wielkości ziarna pieprzu na każdy wybielany ząb. Higienistka udziela szczegółowego instruktażu przed wydaniem pacjentowi nakładek i żeli wybielających. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując żele wybielające przez miesiąc. Niskie stężenie preparatów stosowanych przez 4 tygodnie daje dobre i stabilne efekty.
Trudno to przewidzieć, ale zwykle uzyskuje się wybielenie o parę tonów. Przy ciemnych zębach efekt wydaje się bardziej spektakularny. Przy jasnych zębach uzyskanie dużego wybielenia nie zawsze jest możliwe. W rzadkich przypadkach nie uzyskuje się w ogóle żadnego wybielenia.
Rozważając wybielanie pamiętaj, że preparat wybielający działa na zęby. Nie działa na plomby czy korony. Jeśli masz jakieś stare wypełnienia w przednich zębach – one się nie wybielą. Po zakończeniu wybielania będzie trzeba je wymienić.
Ważna jest kolejność: najpierw wybielanie, potem wymiana wypełnień. Trudno przewidzieć, do jakiego odcienia wybielą się zęby. Dlatego dopiero po wybielaniu i ustabilizowaniu koloru – dentysta dobierze odcień nowej plomby no nowego odcienia zębów. To zagwarantuje idealne dopasowanie nowego wypełnienia.
Podczas wybielania należy stosować białą dietę, czyli unikać czarnej kawy, mocnej herbaty, barwiących przypraw (curry, kurkuma), soków z czarnej porzeczki lub aronii czy czerwonego wina. Nie należy palić papierosów.
Przebarwienia potetracyklinowe są najtrudniejszymi przebarwieniami z jakimi mamy do czynienia. U niektórych pacjentów można uzyskać zadowalający wynik wybielając zęby długo – do 8 tygodni.
Jednak nie można dać gwarancji uzyskania dobrego efektu. Czasami jedynym sposobem uzyskania białego uśmiechu są licówki lub korony.
Ile kosztuje wybielanie?
Nocne wybielanie nakładkowe, w skład którego wchodządwie szyny do samodzielnego wybielania nocnego (górna i dolna), 6 strzykawek z żelem wybielającym wystarczające na 4 tygodniową kurację, dwie wizyty kontrolne zdjęcia wewnątrzustne przed i po kosztuje 1300zł
Wybielanie gabinetowe, w skład którego wchodzą: 4 sesje 15 minutowe wybielania zębów z użyciem lampy ZOOM – w gabinecie, dwie szyny do samodzielnego wybielania nocnego ( górna i dolna), 2 strzykawki z żelem wybielającym wystarczające na tygodniową kurację, jedna wizyta kontrolne zdjęcia wewnątrzustne przed i po kosztuje 1980zł
Licówki mogą być złotym środkiem na wszystkie przebarwienia. Jeśli przebarwienia zębów są wyjątkowo duże i zabieg wybielania nie daje oczekiwanego efektu, można zmienić kolor zębów wykonując licówki.
Licówka to cieniutka łuska/nakładka przyklejana do wargowej powierzchni zęba na specjalny klej.
Licówki kompozytowe, tzw. bonding
Wykonywane są z materiału kompozytowego – tego samego z którego robione są plomby. Lekarz wykonuje je bezpośrednio na fotelu.
Zalety licówek kompozytowych:
– Można wykonać je na Twoich zębach bez żadnego szlifowania.
– Odtwarzają harmonię uśmiechu w szybkim czasie – cała procedura jest wykonywana na jednej wizycie.
– Nadają się świetnie dla młodych pacjentów ze względu na to, że nie ma potrzeby szlifowania zęba, by wykonać licówkę kompozytową.
– Są dużo tańsze od licówek ceramicznych.
Co jeszcze musisz wiedzieć o licówkach kompozytowych?
– Nie zawsze udaje się zamaskować kolor własny zębów; przy niektórych rodzajach przebarwień kompozyt nie jest w stanie ich ukryć.
– Po pewnym czasie materiał kompozytowy traci połysk, może także ulegać przebarwieniom.
– W trakcie zakładania licówek mogą powstawać maleńkie pęcherzyki, które z czasem wypełniają się pigmentem i powodują żółtawe lub brązowe malutkie przebarwienia.
– Wymagają profesjonalnego wypolerowania przy okazji wizyt kontrolnych.
Licówki ceramiczne/porcelanowe – to najwyższa jakość w estetyce. Cieniutkie i delikatne, przyklejone specjalnym klejem do zęba, dają trwały i piękny efekt na wiele lat.
Zalety licówek ceramicznych (licówek porcelanowych):
– Można zamaskować nimi uporczywe przebarwienia oraz zmienić kształt zębów.
– Nie zmieniają koloru ani nie tracą połysku.
– Uzyskany dzięki nim efekt jest trwały przez lata. Nasi pacjenci użytkują wykonane przez nas licówki od 15 lat i one nadal są piękne!
Co jeszcze musisz wiedzieć o licówkach ceramicznych (licówkach porcelanowych)?
– Do ich wykonania potrzebne jest odpowiednie przygotowanie zęba, czyli szlifowanie. To nie jest duże szlifowanie. Klasyczna licówka ma grubość 0,3mm, więc uważana jest za rozwiązanie minimalnie inwazyjne. W niektórych sytuacjach można wykonać licówki bez preparacji, tzw. non-prep. Ale są to wyjątkowe, wybrane sytuacje.
– Licówki ceramiczne wykonywane są w laboratorium techniki dentystycznej, dlatego potrzebne są dwie, a nawet trzy wizyty w gabinecie na ich wykonanie. Na pierwszej wizycie wykonuje się szlifowanie zębów i skanowanie. Na drugiej wizycie odbywa się przymiarka. Jak u krawca: czasem coś źle przylega, czasem kolor jest zły i trzeba to poprawić.
Jeśli po poprawkach wszystko pasuje i nie ma uwag – na trzeciej wizycie dentysta przykleja licówki.
Często przed wykonaniem licówek… wybiela się zęby. Chodzi o uzyskanie jaśniejszej bazy, na której będą przyklejone cieniutkie, ceramiczne płatki. Mógłbyś zapytać, po co wybielać, skoro będą wykonywane licówki? I znowu posłużę się porównaniem „od krawca” – jeśli założysz ciemny podkoszulek pod cienką, jasną koszulę – to będzie widać, prawda? ☺ Dlatego wybiel zęby, a dopiero potem załóż na nie licówki ☺.
Im jaśniejszy kolor docelowy chcesz uzyskać – tym większe szlifowanie zęba musi wykonać dentysta. Klasyczna licówka jest cienka i półprzezroczysta. Świetnie radzi sobie z wyrównywaniem koloru i jasnymi plamami. Jednak, jeśli zęby są bardzo ciemne i przebarwione np. na skutek leczenia kanałowego czy po stosowaniu tertracyklin w dzieciństwie – technik musi wykonać grubszą licówkę, żeby zamaskować kolor pod spodem. To się często wiąże z większym szlifowaniem zęba.
Najwyższą jakością i trwałością mogą pochwalić się licówki ceramiczne. Ze względu na niezmienność połysku i koloru ich estetyka jest niemal wieczna. Będą świetnym rozwiązaniem dla wymagających pacjentów, dla których ważny jest każdy detal i zachowanie go na długo. Jeśli licówki ceramiczne są wykonane i przyklejone prawidłowo, to jedyne, co może je zniszczyć, to gwałtowne spotkanie z widelcem lub szklaną butelką ☺
Mówiąc o prawidłowym wykonaniu mamy na myśli nie tylko samo wykonanie w laboratorium, ale także, a może przede wszystkim, prawidłowe kontakty między górnymi i dolnymi zębami. Wyobraź sobie, że górne zęby to futryna, a dolne zęby to drzwi. W sytuacji prawidłowej drzwi kontaktują z futryną jednocześnie na całym swoim obwodzie.
Podobnie jest z zębami. Zęby dolne i górne muszą kontaktować ze sobą jednocześnie i równomiernie. Nie może być braków między zębami, prawa strona nie może kontaktować silniej niż lewa albo tył silniej niż przód. Czasami, żeby zrobić licówki na górze, trzeba odbudować zęby na dole. Ale sam rozumiesz – jeśli kupisz nowe drzwi, w nowym kolorze i w nowym kształcie, to nijak nie będą pasować do starej futryny…
Ale nie zawsze licówki ceramiczne są najlepsze. U bardzo młodych pacjentów unikamy zabiegów szlifowania. Minimalnie inwazyjne działania i ochrona tkanek są priorytetem. Stąd licówki kompozytowe (bonding) będą u tych pacjentów lepszym rozwiązaniem. W przyszłości zawsze można zamienić je na licówki ceramiczne.
Licówki kompozytowe (bonding) będą lepsze niż licówki ceramiczne u pacjentów, którzy mają problemy ze zwarciem. Mam na myśli pacjentów z bruksizmem, ścierających lub zaciskających zęby. Kompozyt ma większą elastyczność niż ceramika i nie ulega tak szybko uszkodzeniom u osób, u których kontakty między górnymi i dolnymi zębami podlegają przeciążeniom. A jeśli już dojdzie do ukruszenia, naprawa licówek kompozytowych jest tańsza i prostsza.
Licówkę kompozytową łatwo naprawić. Jeśli ukruszy się lub złamie – robi się to dokładnie tak, jakby zakładało się wypełnienie. Cała naprawa trwa tyle co założenie plomby, czyli 40-60 minut.
Jeśli uszkodzeniu ulegnie licówka ceramiczna – naprawa bywa trudna. Czasami można wykonać ją tak, jak w licówce kompozytowej. A czasami wymianie wymaga cała licówka.
Dziury pod licówkami (czy też popsucie zęba) zdarza się bardzo rzadko. Pamiętam tylko jedną taką sytuację u naszej pacjentki na przestrzeni ostatnich 25 lat.
Licówka przyklejana jest do szkliwa – najbardziej zewnętrznej tkanki zęba. To połączenie jest bardzo trwałe. Najtrwalsze, jakie uzyskujemy w stomatologii. Jest to gwarancja sukcesu i świetne zabezpieczenie przed powstawaniem dziur.
Drugim zabezpieczeniem jest dobra higiena. Higienistka nauczy Cię, jak dbać o licówki, żeby służyły Ci jak najdłużej. Wyznaczy też wizyty, na których regularnie, profesjonalnie oczyści Twoje zęby i Twoje licówki. I to trzeci gwarant wieloletniego użytkowania pięknych licówek.
Czwartym punktem na liście zabezpieczeń są regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Dziura w zębie nigdy nie powstaje z dnia na dzień. To wielomiesięczny proces. Wykryta szybko – pozwala na tanią i skuteczną naprawę.
Przebarwienia potetracyklinowe są najtrudniejszymi przebarwieniami z jakimi mamy do czynienia. U niektórych pacjentów można uzyskać zadowalający wynik wybielając zęby długo – do 8 tygodni.
Jednak nie można dać gwarancji uzyskania dobrego efektu. Czasami jedynym sposobem uzyskania białego uśmiechu są licówki lub korony.
Licówki ceramiczne, wykonane w prawidłowych kontaktach między górnymi i dolnymi zębami, prawidłowo zacementowane, mogą wystarczyć na wiele lat. Staramy się, żeby nasze prace protetyczne wystarczały na minimum 8-10 lat. Mamy pacjentów z piętnastoletnimi licówkami, wykonanymi w naszej Klinice. Jednak po tylu latach zaczynają się „starzeć” tkanki otaczające licówkę, mam na myśli tkanki miękkie. Dziąsło z wiekiem traci swoją sprężystość, delikatnie zanika i odsłania ukrytą wcześniej granicę pomiędzy zębem a licówką. Nie zawsze ta granica jest szpecąca, ale czasami denerwuje i pacjenci proszą o wymianę licówek.
Gdyby znów porównać to do naszego przykładu z drzwiami – drzwi są łatwe do pielęgnacji i mycia. Starzeją się wolno. Mogą długo służyć. Ale okalająca je ściana uległa zniszczeniu. Odpadł tynk, zabrudziła się farba, ktoś zadrapał tapetę. W środku ściany pękła rura. Kucie i remont ściany spowodowały… konieczność wymiany drzwi!
Licówki kompozytowe tracą połysk i mogą „przyczepiać” się do nich osady z jedzenia. Maleńkie pęcherzyki, powstałe na etapie modelowania licówki, z czasem wypełniają się pigmentami i stają się widoczne. Uważa się, że licówki kompozytowe powinny służyć około 5 lat. Jednak jak do tej pory tylko jedna nasza pacjentka poprosiła o ich wymianę po 4 latach. Pozostali pacjenci użytkują je od kilku czy nawet kilkunastu lat! One nadal dają pełny i harmonijny uśmiech. Z bliska już nie błyszczą jak kiedyś, ale dla większości pacjentów nie jest to widoczne i nie jest to problematyczne.
Cena jest zawsze ważnym elementem przy podejmowaniu decyzji o inwestycji. A inwestycja w licówki to inwestycja w harmonijny, piękny, biały uśmiech. To inwestycja w swobodę w kontaktach z innymi ludźmi. To inwestycja w większą pewność siebie. To bardzo ważna inwestycja ☺
Na cenę licówek składa się wiele elementów. Przede wszystkim to, jak wyglądają Twój obecny kontakt pomiędzy górnymi i dolnymi zębami. On musi być prawidłowy, bo to gwarantuje, że Twoja inwestycja nie ulegnie uszkodzeniu. Jeśli górne i dolne zęby nie kontaktują prawidłowo – lekarz podejmie szereg działań przywracających normalną funkcję.
Do rozważań o cenie musimy przyjąć założenie, że Twoje górne i dolne zęby mają prawidłowe kontakty i jedyne, czego potrzebujesz to zmienić kolor.
Jedna licówka kompozytowa kosztuje 825zł
Jeśli potrzebne są pojedyncze licówki – lekarz może wykonać je bezpośrednio na fotelu.
Na cenę licówek ceramicznych składa się wiele elementów. Podobnie jak w licówkach kompozytowych, ważny jest Twój obecny kontakt pomiędzy górnymi i dolnymi zębami. On musi być prawidłowy, bo to gwarantuje, że Twoja inwestycja nie ulegnie uszkodzeniu. Jeśli górne i dolne zęby nie kontaktują prawidłowo – lekarz podejmie szereg działań przywracających normalną funkcję.
Do rozważań o cenie musimy przyjąć założenie, że Twoje górne i dolne zęby mają prawidłowe kontakty i jedyne, czego potrzebujesz to zmienić kolor.
Pojedynczą licówkę ceramiczną wykonujemy niezwykle rzadko. Robi się ją wtedy, gdy wszystkie zęby pacjenta mają idealny kształt i kolor, a tylko jeden uległ uszkodzeniu (np. złamaniu). Wykonanie pojedynczej licówki i dopasowanie jej kolorem do sąsiednich zębów jest bardzo trudne i podejmują się tego zadania tylko doświadczeni technicy. Czasami licówka wymaga kilkukrotnego przymierzania i wykonania od nowa. Pacjent musi się uzbroić w cierpliwość. Cena takiej pojedynczej licówki też jest wyższa i wynosi 3500zł
Jedna licówka ceramiczna kosztuje 2390zł. Zwykle wykonujemy minimum dwie, najczęściej 6 lub 10 licówek, by uzyskać odpowiednią harmonię w kształcie i kolorze zębów.