Aparat ortodontyczny: Co warto wiedzieć przed założeniem?

Nieprawidłowe ułożenie zębów to nie tylko problem natury estetycznej. Bardzo często utrudnia właściwe dbanie o higienę jamy ustnej, w wyniku czego zęby są bardziej podatne na powstawanie ubytków.

Aparat ortodontyczny to rozwiązanie terapeutyczne, które ustawia i szereguje zęby oraz przywraca prawidłowe kontakty między szczęką a żuchwą. Co warto wiedzieć zanim rozpoczniesz leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne poprawia estetykę zębów oraz zdrowie jamy ustnej pacjenta. Korygowanie nieprawidłowości w ramach ustawienia zębów:

  • ogranicza nadmierne ścieranie się zębów, wywołane między innymi wrodzonymi lub nabytymi wadami zgryzu,
  • ułatwia właściwe dbanie o higienę oraz zdrowie jamy ustnej,
  • zęby prawidłowo ustawione w łuku zębowym stają się łatwiejsze do oczyszczania, co przekłada się na zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na choroby przyzębia, oraz zmniejszenie częstotliwości ubytków próchnicowych
  • niweluje dolegliwości bólowe w obrębie głowy i stawu skroniowo–żuchwowego, jeśli te dolegliwości były spowodowane nieprawidłowym ustawieniem zębów.

W tym miejscu na uwagę zasługuje fakt, iż leczenie ortodontyczne jest kwestią bardzo indywidualną. Przebieg leczenia zależy od zgłaszanego problemu, podejścia terapeutycznego,  oraz przestrzegania zaleceń ortodonty. Wpływa na nie także wybrany przez pacjenta aparat ortodontyczny.

Jak działa aparat ortodontyczny?

kobieta z aparatem ortodontycznym

Na rynku ortodontycznym dostępnych jest wiele systemów przeznaczonych do korygowania nieprawidłowości zębowych i wad zgryzu. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie zdecyduje się pacjent zasada działania aparatu jest taka sama. Wymusza on ruch zębów w taki sposób, aby znalazły się w prawidłowym miejscu łuku i prawidłowym ułożeniu względem siebie. Stopniowe przesuwanie zębów pociąga za sobą odpowiednie zmiany w tkance kostnej, która intensywnie się przebudowuje. Aby proces ten nie pociągnął za sobą niekorzystnych zmian w kości i przyzębiu, musi być odpowiednio rozłożony w czasie, dlatego leczenie aparatem ortodontycznym to proces długotrwały.

Leczenie ortodontyczne u młodzieży i dorosłych przebiega przy pomocy aparatów stałych lub ruchomych. Te drugie są obecnie dostępne w postaci wyjmowanych przezroczystych nakładek. Wybór aparatu ortodontycznego jest podyktowany diagnostyką oraz możliwościami finansowymi pacjenta – pewne rozwiązania są droższe od innych. Mogą umożliwiać uzyskanie tego samego rezultatu, ale np. w dłuższym czasie lub kosztem widocznego na powierzchni licowej zębów aparatu stałego.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Korekcja ustawienia zębów to proces długotrwały. Zazwyczaj zajmuje około 2 lat. Dokładny przebieg i czas trwania leczenia stomatologicznego zależy od tego, jakiego rodzaju wada jest korygowana. To kwestia indywidualna, która wymaga omówienie z ortodontą przed rozpoczęciem leczenia. Jak już wspomnieliśmy, średni czas leczenia aparatem ortodontycznym wynosi dwa lata. W uzasadnionych przypadkach okres ten może być dłuższy lub krótszy. Czas leczenia może być również różny w zależności od wybranego rozwiązania terapeutycznego. Stosowanie leczenia nakładkowego w wielu przypadkach daje szybsze rezultaty niż standardowe stałe aparaty ortodontyczne.

Leczenie nakładkowe

Naszym pacjentom oferujemy również leczenie ortodontyczne za pomocą systemu nakładkowego. Nakładki stosowane w trakcie leczenia wykonane są z przezroczystego tworzywa, dzięki czemu są prawie niezauważalne w jamie ustnej. W odróżnieniu od tradycyjnych aparatów nie są one trwale przymocowane do zębów, więc można je zdejmować na czas mycia zębów oraz jedzenia. Pacjenci adaptują się do leczenia nakładkowego znacznie szybciej, a żadne elementy nie drażnią błony śluzowej. Dzięki technologiom obrazowania już przed rozpoczęciem leczenia można zwizualizować efekt końcowy, co zwiększa motywację do noszenia nakładek, a wynik leczenia przestaje być niespodzianką, a staje się wspólnym celem.

Kiedy warto rozpocząć leczenie ortodontyczne?

O konieczności rozpoczęcia leczenia każdorazowo decyduje ortodonta. To lekarz zajmujący się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów, a także leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Do gabinetu ortodontycznego pacjenci często trafiają z polecenia stomatologa. Gros podejmuje decyzję o konsultacji ortodontycznej na bazie własnych obserwacji swojego uzębienia. Często przyczyną są względy estetyczne.

Leczenie ortodontyczne można rozpocząć niezależnie od wieku. W przypadku dzieci pierwsza wizyta kontrolna w gabinecie zalecana jest w okolicach 7 roku życia.