Implanty zębowe – zalecenia i wskazówki

Zęby, choć są mocne i trwałe, nie zawsze są na całe życie, szczególnie jeśli w pewnym momencie zaniedbaliśmy podstawową higienę. Na szczęście braki w uzębieniu można zastąpić implantami, które imitują naturalne zęby w sposób doskonały.

Implanty zębów pozwalają nam cieszyć się pięknym i szczerym uśmiechem. Doskonale imitują naturalne uzębienie, podnosząc nasz nastrój i pozwalając dalej cieszyć się pełnią życia. Choć wybieramy je przede wszystkim ze względów estetycznych, implanty zębów mają też znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia – zapobiegają zanikowi kości, odpowiadają też za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, a zatem przyczyniają się do zachowania dobrej formy przez cały czas. Aby jednak spełniały swoją funkcję, konieczna jest ich właściwa pielęgnacja.

Implanty zębowe, a dobre samopoczucie

Implanty zębowe zastępują braki zębów w uzębieniu. Dobrze przeprowadzony zabieg, przez doświadczonego implantologa jest bezpieczny i nie trwa długo. Tytanowa śruba wszczepiona przez lekarza pozostaje z nami do końca życia. Gdybyśmy mieli ją porównać do naturalnego zęba, to zastępuje ona jego korzeń.

Inaczej wygląda kwestia porcelanowej korony zęba. Ją należy co jakiś czas wymieniać, ale zależne jest to nie tylko od prowadzonego przez nas trybu życia, ale również higieny, dlatego też tak ważne są okresowe kontrole.

Podstawową zaletą implantów zębowych jest fakt, że podnoszą one nasze samopoczucie psychiczne. Ubytki w uzębieniu nie tylko powodują duży dyskomfort, ale w skrajnych przypadkach mogą drastycznie obniżyć naszą samoocenę. Skutkuje to brakiem szerokiego i pięknego uśmiechu, oddaleniem od znajomych, co może prowadzić do stanów depresyjnych, dlatego też warto zadbać o uzupełnienie brakujących zębów implantami.

Czy utrzymanie implantów w dobrym stanie jest trudne?

Implanty zębowe uważa się za najlepsze zastępstwo dla brakujących naturalnych zębów.  Są bardzo  trwałe, a tytan, z którego są wykonane jest biokompatybilny z naszym organizmem. Tytanowa śruba pozostaje z nami do końca życia, jedynie porcelanowa część zęba wymaga okresowej wymiany, ponieważ po prostu się zużywa. Dlatego też podstawą w dbaniu o implanty jest regularna higiena, a także wizyty kontrolne w gabinecie, dzięki czemu implantolog będzie mógł ocenić stan implantów i zalecić ewentualną wymianę.

Dobre implanty są wytrzymałe – nie musimy obawiać się o twardość czy temperaturę spożywanych pokarmów, jak ma to miejsce na przykład przy protezie. Porcelanowa korona zęba jest wytrzymała, co również oznacza że służy ona przez długi czas. Warto też pamiętać, że codzienna higiena implantów nie różni się specjalnie od pielęgnacji naturalnych zębów – potrzebna nam jedynie pasta, szczoteczka, płyn i nici dentystyczne.

Higiena implantów zębowych

W odróżnieniu od naturalnych zębów, implanty są odporne na choroby takie jak próchnica. Nie bolą również, ani nie ulegają demineralizacji. Nie oznacza to jednak, że implanty zębowe nie wymagają właściwej higieny – wręcz przeciwnie! Brak higieny może prowadzić do ich utraty oraz poważnych komplikacji, które będą oznaczały również problemy z kością, w której zamocowana jest śruba.

Implanty zębów należy pielęgnować dokładnie tak samo, jak naturalne zęby, a zatem wymagane jest systematyczne mycie minimum dwa razy dziennie, regularne używanie nici dentystycznej, a także stosowanie płynu antyseptycznego.

Do podstawowej opieki zalicza się także kontrolę implantów, którą należy przeprowadzać dwa razy do roku. Dzięki temu implantolog może zalecić dodatkowe zabiegi lub wymienić porcelanową koronę, jeśli będzie to konieczne.

Implanty zębów to rozwiązanie sprawdzające się w przypadku braku prawdziwego uzębienia – warunkiem jest jedynie odpowiednia higiena, dzięki której szeroki i szczery uśmiech będzie naszą wizytówką.