Współczesny kanon piękna przywiązuje dużą wagę do koloru zębów. Śnieżnobiałe zęby są uznawane za walor, a w rezultacie pożądane przez pacjentów klinik stomatologicznych. Na czym polega wybielanie zębów? Czym różnią się domowe sposoby od wybielania gabinetowego?
Dieta, wcześniejsze leczenie, nawyki dotyczące higieny jamy ustnej, a także warunki genetyczne decydują o kolorze naszych zębów. Kawa, herbata, czerwone wino oraz inne barwniki spożywcze przyczyniają się do zmiany koloru zębów. Powstające w wyniku ich spożywania osady i przebarwienia są trudne do usunięcia podczas zwyczajnego szczotkowania zębów. Dlatego osoby borykające się z problemem żółtych lub ciemnych zębów często zastanawiają się nad możliwością ich wybielenia.
Na czym polega wybielanie zębów?
Wybielanie zębów to proces chemiczny, w którym niepożądany kolor zębów jest usuwany poprzez utlenienie cząsteczek odpowiedzialnych za przebarwienia. Ze względu na to, jak preparaty do wybielania oddziałują na zęby wybielanie każdorazowo należy skonsultować ze stomatologiem, który:
- oceni stan uzębienia,
- zweryfikuje, czy nie występują przeciwwskazania do wybielania,
- w razie potrzeby pomoże w wyborze najbardziej optymalnej metody.
Wybielanie zębów bez nadzoru lekarza stomatologa może być niebezpieczne. Nieprawidłowo dobrane i źle przeprowadzane wybielanie może skutkować nadwrażliwością zębów lub zniszczeniem powierzchni szkliwa, dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą i prawidłowa ocena stanu jamy ustnej. Przed przeprowadzeniem procesu wybielania należy wyleczyć ubytki oraz wszelkie inne pilne schorzenia jamy ustnej.
Gabinetowe metody wybielania zębów
Do najczęściej wykonywanych zabiegów gabinetowego wybielania zębów zalicza się:
- wybielanie metodą nakładkową,
- wybielanie lampą.
Wybielanie metodą nakładkową to proces składający się z kilku etapów. Aby przygotować pacjenta proces wybielania należy rozpocząć od przeprowadzenia pełnej wizyty higienizacyjnej. Czynność ta ma na celu usunięcie osadów i kamienia nazębnego. Następnie stomatolog pobiera wycisk szczęki i żuchwy, który wysyłany jest do pracowni protetycznej. Na ich podstawie przygotowuje się indywidualne przezroczyste nakładki. Każdorazowo dopasowuje się je do kształtu i ułożenia zębów pacjenta. Gdy nakładki są już gotowe stomatolog instruuje pacjenta, jak z nich korzystać w domu, oraz jak prawidłowo nakładać do nich żel wybielający.
Metoda nakładkowa zakłada stosowanie żelu rozjaśniającego. Jest on aplikowany bezpośrednio do nakładek, które należy nosić do kilku godzin dziennie. Niektóre systemy zakładają aplikację nakładek na noc. Czas noszenia nakładek zależy od mocy zastosowanego żelu oraz wrażliwości zębów pacjenta. Cały proces trwa około 2 tygodni, a końcowy rezultat wybielania jest osiągany przez pacjenta kilka dni po zakończeniu kuracji.
Wybielanie zębów lampą to zabieg przeprowadzany bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym. Jest to zabieg jednorazowy, który może trwać nawet ponad godzinę. Na powierzchnię zębów nanoszony jest preparat zawierający substancję czynną. Następnie jama ustna jest naświetlana. Na rynku są dostępne różne systemy naświetlania – lampy LED, Beyond oraz lasery diodowe. Po zakończeniu naświetlania lekarz usuwa resztki preparatu z zębów pacjenta.
Domowe sposoby na wybielanie zębów
Domowe sposoby wybielania zębów koncentrują się na doborze odpowiednich past wybielających. Tego typu pasty odznaczają się jednak często wysoką ścieralnością i mogą doprowadzać do abrazyjnego uszkodzenia powierzchni szkliwa. W Internecie dostępne są rozmaite inne sposoby na wybielanie zębów, jednak tutaj również często te metody będą niebezpieczne dla naszego uzębienia. W przypadku potrzeby wybielenia zębów warto więc zwrócić się do specjalisty i wybrać bezpieczną metodę, zamiast próbować działać na własną rękę, ryzykując zdrowie naszego uzębienia.