Stomatologia to dziedzina, która rozwija się w bardzo szybkim tempie. Dostępność nowych technologii i narzędzi wpływa na rozszerzenie zakresu leczenia, które umożliwia ratowane zębów wcześniej przeznaczonych do ekstrakcji. Jedną z metod, która pozwala pacjentom na zachowanie zębów własnych na dłużej jest leczenie kanałowe.
Leczenie kanałowe to leczenie zębów, których miazga została nieodwracalnie uszkodzona. Na czym polega? Kiedy jest przeprowadzane?
Leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na usunięciu z zęba chorobowo uszkodzonych tkanek, a następnie zabezpieczenia powstałej przestrzeni dedykowanym materiałem. Dawniej leczenie kanałowe było mało skuteczne ze względu na ograniczony dostęp do aparatury diagnostycznej. Obecnie zdjęcia RTG 2D lub nawet 3D (czyli tomografia komputerowa zęba i jego okolic) umożliwiają precyzyjną ocenę długości korzenia przed rozpoczęciem leczenia. Do tego jeszcze dochodzi urządzenie mierzące długość kanału podczas samego leczenia czy mikroskop, który pozwala na dokładne śledzenie całego procesu. Współcześnie skuteczność leczenia kanałowego sięga 95%, a zastosowanie nowoczesnych narzędzi pozwala na leczenie w znieczuleniu.
Przebieg leczenia kanałowego

Na początek skupmy się na budowie zęba. Każdy ząb składa się z korony oraz korzenia. Korona to część widoczna w jamie ustnej, podczas gdy korzeń utrzymuje cały ząb w kości.
W środku zęba znajduje się jama zęba. Jest ona wypełniona mocno unaczynioną i unerwioną tkanką łączną. Pacjenci nazywają tę tkankę nerwem, a dentyści miazgą. Zadaniem miazgi jest odżywianie i unerwienie zęba a także obrona przed infekcjami. Zdarza się jednak, że w obrębie koronowej części miazgi dochodzi do zakażenia. Najczęściej jest to skutek aktywności bakterii nagromadzonych w ubytku próchnicowym. Zakażenie miazgi objawia się dotkliwym bólem.
Przeprowadzenie leczenia kanałowego wymaga usunięcia zapalnie zmienionej miazgi. Następnie wnętrze zęba jest oczyszczane i dokładnie odkażane. Tak opracowana przestrzeń jest wypełniania całkowicie biozgodną substancją. Leczenie nie wiąże się z utratą zęba. Stomatolog oczyszcza jego wnętrze z zanieczyszczonej i zmienionej chorobowo tkanki pozostawiając zewnętrzną strukturę bez z zmian. Niemal zawsze po zakończonym leczeniu kanałowym ząb musi zostać odbudowany protetycznie.
Kiedy przeprowadza się leczenie kanałowe?
Wskazaniem do leczenia kanałowego jest rozległy proces próchnicowy, który prowadzi do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi zęba. Leczenie endodontyczne wdraża się również w sytuacji:
- martwicy miazgi, do której dochodzi, gdy zapalenie miazgi nie zostanie w porę wyleczone
- urazu zęba (uszkodzenia korony, w wyniku którego doszło do odsłonięcia miazgi, a potem jej zainfekowania),
- przed leczeniem protetycznym, gdy ząb był nieprawidłowo leczony kanałowo,
- zmian okołowierzchołkowych
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Ze względu na specyfikę leczenia kanałowego w jego przebiegu bardzo często wykorzystywany jest mikroskop. Mikroskop wielokrotnie powiększa obraz leczonego zęba, co umożliwia jego dokładne i precyzyjne opracowanie. Bez mikroskopu znaczna część anatomii wewnętrznej zęba może zostać po prostu pominięta. Dokładne oczyszczenie zęba ze zmienionej chorobowo tkanki jest warunkiem prawidłowo przeprowadzonego leczenia. Nie bez znaczenia jest także odnalezienie wszystkich kanałów, a także zdiagnozowanie pęknięć, perforacji czy resorpcji, których bez mikroskopu nie da się zobaczyć.
Nasza klinika stosuje mikroskopowe leczenie kanałowe od 20 lat. Lekarze pracujący w naszej klinice to także dydaktycy, szkolący dentystów nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jeśli poszukujesz leczenia kanałowego w Łodzi serdecznie zapraszamy do kontaktu!