Rodzaje protez zębowych – jaką wybrać?

Protezy zębowe uzupełniają braki w uzębieniu, tym samym odtwarzając pierwotne warunki zgryzowe. Dzięki zastosowaniu protez stomatologicznych przywracane są podstawowe funkcje narządu żucia. Protezy zębowe stosuje się również w celach estetycznych. Jakie są rodzaje protez?

Współczesne leczenie protetyczne obejmuje szeroki wybór uzupełnień, których dobór uzależniony jest od indywidualnego stanu uzębienia pacjenta. Jakie rodzaje protez zębowych wyróżniamy? Zastanawiasz się, która byłaby dla Ciebie najlepsza?

Podział protez zębowych

Podstawowy podział protez zębowych wyróżnia protezy ruchome i protezy stałe. Protezy ruchome to takie, które pacjent może samodzielnie umieścić w jamie ustnej i wyjąć. Protezy stałe to uzupełnienia, których nie można samodzielniej wyjąć. Są one mocowane na stałe w ustach pacjenta. Przykładem protezy ruchomej jest np. proteza akrylowa lub proteza szkieletowa. Protezy stałe to np. korony na implantach zębowych.

Rodzaje protez ruchomych to spora grupa uzupełnień. Można tu wymienić:

  • protezy akrylowe częściowe albo całkowite, 
  • protezy szkieletowe, 
  • protezy wykonane z tworzyw elastycznych, 
  • protezy wsparte na pozostałych zębach bądź implantach tzw. overdenture. 

Rodzaje protez stałych to także niemały arsenał i zaliczamy tu:

  • wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe, 
  • korony zębowe 
  • mosty zębowe, 
  • implanty, 
  • licówki.

Charakterystyka wybranych protez ruchomych i stałych

proteza zębowa

Jedną z najczęściej wybieranych przez pacjentów protez ruchomych jest proteza akrylowa. Jest to proteza całkowita stosowana w przypadku gdy pacjent ma mało swoich własnych zębów lub gdy nie ma ich wcale (bezzębie). Proteza składa się ze sztucznych zębów oraz płyty. Proteza akrylowa częściowa posiada dodatkowo klamry pozwalające na umocowanie jej do zębów własnych. Protezy akrylowe zalicza się do uzupełnień śluzówkowych. W ich przypadku większość sił podczas żucia pokarmu przenosi się na błonę śluzową wyściełającą wnętrze jamy ustnej w obrębie żuchwy i szczęki. Wadą tego rodzaju uzupełnień jest to, że pacjent powinien wyjmować je na noc i po dokładnym umyciu przechowywać na sucho w pudełeczku. Z jakiego powodu zalecamy takie postępowanie? Materiał, z którego wykonuje się jest protezy akrylowe jest porowaty. W dużym powiększeniu wygląda jak gąbka. W pustych przestrzeniach tego materiału namnażają się drobnoustroje. Jeśli proteza akrylowa przechowywana jest przez noc na sucho to zmniejsza się ilość żyjących w niej mikroorganizmów. Zmniejsza się też ryzyko wystąpienia stanów zapalnych błony śluzowej, do której przylega proteza akrylowa.

W swojej ofercie mamy protezy akrylowe Premium. Wykonane z akrylu o wyjątkowych walorach estetycznych i przy dużym nakładzie pracy laboratorium z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta są doskonałą odpowiedzią na potrzeby pacjentów wymagających. Do ich wykonania używamy zębów sztucznych do złudzenia przypominających zęby naturalne.

Alternatywą dla protezy akrylowej są protezy elastyczne. Ich popularność wśród pacjentów stopniowo rośnie. Protezy elastyczne są bardzo lekkie, a duża transparentność dostępnych materiałów wpływa korzystnie na aspekt wizualny. Protezy elastyczne są wykorzystywane w przypadku braków częściowych w uzębieniu Nie zaleca się ich w przypadku całkowitego bezzębia, ponieważ mogą wpływać negatywnie na funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego. Ich zastosowanie jest ograniczone do określonych warunków  w ustach i nie każdy pacjent może je mieć. Decyduje o tym lekarz podczas badania pacjenta.

Do protez elastycznych zalicza się:

  • protezy akronowe,
  • protezy nylonowe,
  • protezy acetalowe.

Korona protetyczna jest uzupełnieniem stosowanym w celu odtworzenia korony pojedynczego zęba. Jeśli jest on bardzo zniszczony lub przebarwiony, lekarz na pewno zleci wykonanie takiego uzupełnienia jak korona porcelanowa. Zastosowanie materiałów takich jak porcelana umożliwia przygotowanie uzupełnienia, które wygląda tak samo, jak ząb naturalny. W obrębie koron protetycznych mamy sporą różnorodność w zależności od użytego materiału. Dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań zaproponujemy korony ceramiczne na metalu.

Korona taka ma podbudowę metalową, a zewnętrzną część – ceramiczną.

Korony cyrkonowe nie mają w swoim składzie metalu. Zastępuje go tlenek cyrkonu. Jest twardy jak metal, ale ma kolor zęba. To nowoczesne rozwiązanie, bardzo popularne, które niemal całkowicie wyparło korony tradycyjne. Korony cyrkonowe (korony na cyrkonie) są estetyczne i chętnie stosowane w przednim odcinku.

Jeśli brakuje Ci jednego zęba, można wykonać mosty protetyczne.  Mosty protetyczne – tak jak mosty na rzece – mają przęsła i filary. Filar opiera się na Twoim własnym zębie a przęsło uzupełnia ząb brakujący. Mosty protetyczne, podobnie jak korony, mogą być na podbudowie metalowej lub z tlenku cyrkonu. To estetyczne uzupełnienia brakujących zębów. Jednak do ich wykonania trzeba oszlifować zęby stanowiące filary mostu. My mówimy, że jeśli coś jest oszlifowane to już nie odrośnie. Dlatego jeśli tylko jest taka możliwość polecamy implanty.

Pacjenci także coraz częściej wybierają także implanty. Kompletne uzupełnienie na implancie składa się z:

  • implantu (części wkręconej w kość wyrostka zębodołowego),
  • łącznika (część przykręcana do implantu i pozwalająca na odbudowanie na nim korony zęba),
  • korony zęba (części, która w sposób anatomiczny odtwarza utracony ząb).

W zależności od umiejscowienia implantów i ilości braków zębowych można wykonać większą lub mniejszą odbudowę protetyczną.

Uzupełnienia protetyczne, niezależnie od rodzaju, są ciałem obcym w jamie ustnej pacjenta. Dlatego korzystanie z protez wymaga przyzwyczajenia, w przypadku protez ruchomych proces ten jest odpowiednio dłuższy, ponieważ proteza jest wyraźnie wyczuwalna podczas jedzenia, mówienia czy przełykania śliny. Protezy stałe są w tym względzie bardziej przyjazne. Zajmują mniej miejsca w ustach więc adaptacja do nich jest bardzo szybka.